43 recruten niet op één terrein, doch moet dat op verschillende terreinen plaats hebben. Wij herhalen echter het reeds vroèger gezegde, dat slechts alles daarop neerkomt, om manschappen en paarden op adem te brengen en te houdenen dit laatste moet bij veldeskadrons steeds het geval zijn. De gehouden manoeuvres geven ook aanleidiug, nog iets hieromtrent te zeggen. Met het oog op de moessons kan men moeilijk een anderen tijd van het jaar voor groote gecombineerde manoeuvres aanwijzen, dan dien, waarin ze nu kort geleden gehouden zijn doch veronderstel, dat dit wel kon en ook werkelijk gebeurde, is dan de verdeeling van den tijd voor de verschillende oefeningen bij de cavalerie daar mede te rijmen. Voor eene vooraf bepaalde manoeuvre is alles nog te veranderen en klaar te maken en zou er ook wel op gerekend worden, doch hoe zou het zijn bij eene onverwachte expeditie Neemt men nl. eens aan dat manoeuvres konden worden gehouden in de maand April, waaraan door cavalerie natuurlijk zou worden deelge nomen, is dan die cavalerie daartoe geschikt, indien zij gedurende de 4 voorafgaande maanden niets anders gedaan heeft dan 5 maal 's weeks één uur ruiterschool en ééne maand wandelrijden met hand- paarden? Is dan die cavalerie op adem? Wij beweren van neen. Men zou dus, om daartoe te geraken, toch van het programma moeten afwijken. Doch niet alleen voor eene manoeuvre, die slechts 14 dagen duurt, doch steeds moeten de veldeskadrons in slagvaardigen toe stand verkeeren. Het slagvaardige ligt niet onvoorwaardelijk in het compleet zijn aan manschappen en paarden, doch wel in het op adem zijn van ruiter en paard, en dit is met de tegenwoordige rege ling der oefeningen niet het geval. Regeling der oefeningen (1) December April j Pelotonsschool, laatste helft v. April en de ge- Januari I Mei heele maand Mei afgewisseld met velddienst. Februari Juni t/m October J eskadronsschool, velddienst en mar- Maart scheu. November j waudelrijden. (1) Dit stuk werd geschreven in {September jl. Sedert is de regeling der oefenin gen veranderd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 54