532 - stootje niet kunnen verduren, zoodat de minsten daarvan dupe zijn. Ik kom bij het hoofdstuk vuurleiding op dit onderwerp terug. Het vervolg van deze afdeeling is gewijd aan de uitwerking van het buudelvuur op oorlogsdoelen en formaties daarvan. Dat dit ver volg weinig zakelijk is, is geen verwijt, omdat van dit onderwerp weinig zakeljjks is te zeggen. Houdt men in het oog, dat bij de beoordeeling van formatiën, in verband met terreinvormen en vuur- uitwerking, zoowel eigen als die des vjjands, alleen in algemeenheden kan gesproken worden, omdat men daarbij immer gesteld is voor het vraagstuk om uit vijf vergelijkingen met tien onbekenden te halen wat er uit gehaald kan worden, dan kan men met de beschou wingen van dit voorschrift zelfs ingenomen zijn. Toch zou er weinig overblijven, indien men ging wegnemen wat uit zich zelf spreekt of slechts een herhaling van vroegere opmerkingen en wenken kan genoemd worden. Wat dan overblijft, zouden algemeenheden blijken te zijn waaraan men voor ieder bijzonder geval der practijk waar schijnlijk niet veel zoude hebben. Niettemin hebben die meer oppervlakkige dan practische beschou wingen hunne waarde, omdat zij ons voorstellen en denken in be weging brengen en zoodoende ons in de practijk wellicht behulpzaam zijn in het doen eener keuze voor het bijzondere geval. In weerwil van wat ik op de behandeling hieronder meen te moeten afdingen, kan ik dan ook bij den bevredigenden indruk van zooeven blijven- Bij 65: „Onder overigens gelijke omstandigheden is de uitwerking „evenredig aan de dichtheid van het doel, dus het procent treffers „op een tirailleurlinie minder naarmate zij meer geopend is", zou ik de aanteekening willen maken, dat hier klaarblijkelijk van het bundelvuur gesproken wordt (het concentreeren van vuur, het ge zamenlijk vuur met één mikpunt); maar die vuursoort is tegenover tirail- leurliuiën minder de aangewezene. Ik geloof dat de uitwerking veelal wel afhankelijk van, maar niet evenredig aan de dichtheid van het doel mag gesteld worden. Buiten bet gerichte vuur is bovendien de uitwerking veeleer om gekeerd evenredig met de dichtheid van het doel. Twee doelen van verschillende dichtheid, buiten het gerichte vuur, kunnen immers ook „onder overigens gelijke omstandigheden" verkeeren?

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 551