545 Indische jaren meer voorkomen, die slechts op f 25.— verhooging aanspraak geven, maar zullen die alle voor f 75.worden in rekening gebracht, evenals reeds sedert 1877 bij de Marine het geval 'is, waarbij de toen ingevoerde bepalingen van terugwerkende kracht werden verklaard, hetgeen bij het Nedetlandsche leger verzuimd werd, m. i. ten onrechte. Het bedrag van het pensioen van een Nederlandsch kapitein, die wegens volbrachten diensttijd of lichaamsgebreken, in en door den dienst ontstaan, gepensionneerd wordt, zal dus indien hij 6 jaren als kapiteiu en 14 jaren in Indië gediend heeft bedragen: ƒ1300 130 1050 2480. Het is toch zeker wel een billijke wensch, dat het pensioensbedrag voor den Indischen kapitein hiermede minstevs gelijkgesteld worde, want stellig zal hij langer meestal zelfs veel langer dan 14 jaren dienst tusschen de keerkringen hebben. Zooals nu de toestand is, zal iedere nieuwe pensioenstoekeuning aan officieren van het Nederlandsche leger, die geruimen tijds in Indië doorgebracht hebben, telkens aan leiding geven tot gegronde ontevredenheid. De andere omstandigheid, die eeue afdoende verhooging van het ka- piteinspeusioen gewenscht doet zijn, doet zich eveneens meer dan vroe ger gevoelen. In den vorigen jaargang van dit tijdschrift, He deel, blz. 431 e. v. werd reeds aangetoond, hoe de gaDg der promotie gaan deweg ongunstiger wordt en hoe die nog veel ongunstiger zal worden^ als niet tijdig verbetering wordt aangebracht. De vooruitzichten, in dat artikel uitgesproken, komen wel niet te donkergekleurd voor en zeker zoude het zeer wenschelijk zijn, indien eenige betrekkingen, thans door luitenants der Infanterie vervuld, in den vervolge aan kapiteins van dat wapen konden worden aangewezen. Behalve de adju- dants-plaatsen bij de bataljons, in meerbedoeld artikel genoemd, noemen wij o. a. het commando over de beide compagnieën, waarin het subsisteu- tenkader te Batavia is gesplitst. Vroeger werden deze compagnieën door kapiteins gecommandeerd, maar toen vóór 9 a 10 jaren de formatie der Infanterie verschillende verminderingen onderging, moest ook dit subsistentenkader zooveel mogelijk worden verminderdde commandant van het korps, vroeger hoofdofficier, zoude voortaan ka pitein zijn en de compagnieën moesten, ondanks de werkelijk uitge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 564