551 deelten daarvan die hij onderwijst, vordere niet te veel van den adspirant, die ook zoovele andere vakken moet bestudeeren. „Hij bedenke, dat hij den leerling in de eerste plaats moet vormen tot een practisch bruikbaar tweeden luitenant, terwijl overigens in zijDe hersenen slechts de ruwe, maar hechte fondamenten gelegd behoeven te worden voor het in later jaren op te rich ten gebouw. „Hij vermijde, voor zooveel het maar eenigszins met den aard van het vak overeen te brengen is het machinaal „van buiten leeren", waar door de leerling slechts eene verwarde hoeveelheid technische en andere namen in het hoofd krijgt, waarvan het mcerendeel later uit het geheugen verdwijnt, dikwerf de bij- in plaats van de hoofdzaken achterlatend. Hij houde in het oog, dat de belangstelling, die de leerling betoonen zal, behalve van het stelsel, afhankelijk zal zijn van den aard van het vak, van des instructeurs bekwaamheid en van de mid delen, die dezen laatste ten dienste staan om het onderwijs aanschou welijk te maken en practisch toe te passen, en overwege dat het eeuwig werken met schetsjes, krijt en bord den leerling verveelt en niet bevredigt; dat vooral in Indië, waar de jonge luitenant soms reeds kort na zijne benoeming in eene gewichtige functie treedt, practische bruikbaarheid eene hoofdvoorwaarde is. „Ik ben voorts van meening, dat de les hoofdzakelijk bestemd moet blijven voor voordrachten, dat zij voornamelijk dienen moet om den élève alle ophelderingen te geven, die noodig zijn om hem alles, wat op het onderwerp betrekking heeft, begrijpelijk en dus de studie in den vrijen tijd gemakkelijk te makenom hem tot denken en vor ming van eigen oordeel op te wekken; ten deele diene de les tevens om te onderzoeken of de élèves den instructeur begrepen hebben en de kennis, die zij hebben opgedaan, te beoordeelen uit mondelinge zoowel als uit schriftelijke antwoorden." En zou men nu meenen, dat zulk een taak zoo licht en gemakke lijk is? Zou men wel willen gelooven, dat er bij het onderwijs in het algemeen slechts weinig personen gevonden worden, die het ver- eischte standpunt volkomen bereiken en de noodige energie bezitten om zich daarop te blijven handhaven?

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 570