558 geen sprake is; dit laatste in tegenstelling van bijna alle andere in richtingen van onderwijs, waar aan leerling en leeraar vrij langdurige vacantiën worden toegestaan, ten einde hen in de gelegenheid te stellen, zich weer eens wat te ontspannen en zich wat op te fris9chen, Heb ik nu het bovenstaande geschreven om eens te laten uitko men, hoe bijzonder gewichtigde instructeursbetrekking is? De onpartijdige lezer zal dat wel beter begrepen hebben. Elke andere betrekking in hare waarde en eigenaardige moeilijkheden vol komen eerbiedigende, wil ik slechts vragen of het, na overweging van het vorenstaande, billijk wordt geacht, het instructeursambt als van minder beteekenis dan eenige andere speciale functie te beschou wen? Aangezien het antwoord op deze vraag ontkennend moet luiden, stel ik een tweede. Waaraan is het dan toe te schrijven, dat, bij de tegenwoordig heerschende richting, die aan de speciale betrekking een hooger traktement verbindt, de luitenant-instructeur minder inkomen geniet dan b. v. de luitenant-adjunct bij het D. v. O.? Een antwoord op deze vraag kan niet gegeven worden, aange zien er geen enkele geldige reden tot opheldering van dit verschijnsel bestaat. Maar er is nog iets anders, dat eene veel grootere onbillijkheid aan het licht brengt. De formatie kent slechts vier luitenants- instructeurs der Infanterie aan de Militaire School toe, ofschoon er zes noodig zijn, broodnoodig Die vijfde en zesde worden uit de bataljons genomen, aan den dienst dier korpsen onttrokken en bij de Militaire School gedeta cheerd met den ofïicieusen titel van /rrrZp-insfructeur, een titel die geheel ten onrechte doet vermoeden, dat de daaraan verbonden func tie ondergeschikt is aan die van instructeurgeheel ten onrechte, want de hulp-instructeur wordt als zoodanig belast met het onder wijs, dat hij ook als instructeur zal blijven geven. Op dezen kaatsten titel met de daaraan verbonden traktements- verhooging van f 25 per maand, krijgt hij echter eerst aanspraak, als er eene plaats vacant komt, waarop hij gewoonlijk 2 tot 3 jaren wachten moet. Dit leidt tot de bedroevende conclusie, dat een lui tenant der infanteriedie b. v. 5 jaren bij de Militaire School is

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 572