561 Om dus het werkelijke inkomen van een officier te vinden, moet men bij het eigenlijke traktement optellen de indemniteiten voor huishuur en ameublement benevens, voor hen die er recht op hebben, de paardenfourage. De toelagen van den adjudant en den officier van wapening zijn bestemd voor bureaukosten. Bij ieder regiment wordt de betrekking van adjudant vervuld door een kapitein van de le klasse, bjj elk bataljon door een luitenant. De compagniescommandanten zijn niet bereden. De generaal-officieren ontvangen fourage voor 2 paarden, de hoofd officieren en de adjudanten van de Infanterie voor één. Uit eene vergelijking van de verschillende traktementen blijkt dat er in de bezoldiging van de verschillende officieren van denzelfden rang belangrijke verschillen bestaan, hoewel zij allen dezelfde opleiding hebben genoten en dezelfde functiën bekleeden. Ook daar, evenals in andere rijken, zijn ontevredenen in het leger. Het is echter zeer waarschijn lijk dat éénheid in traktement weldra in Japan zal worden ingevoerd. Kortingen voor pensioenen hebben niet plaats. De magazijnmeesters der Artillerie en der Genie hebben den titel van cadet-officier, doch een traktement van f 62.50, met eene indemniteit voor huishuur van f 8.voor ameublement van f 4. Indemniteiten worden per dag, de traktementen steeds per geheele maand berekend. Paardenfourage wordt aan de bereden officieren gegeven ter ver zorging van hun paard en ter betaling van hun oppasser (betto). Deze indemniteit wordt niet betaald, wanneer de paarden in den troepenstal gevoed en gestald worden. Eigenlijke soldaten-oppassers bestaan in Japan niet. De militaire autoriteiten meenden dadelijk na de reorganisatie, toen het leger hoofdzakelijk uit trotsche Samourais bestond, dezen geen betrek kingen te mogen opdragen, welke door dienstboden vervuld worden. Bovendien is de gewone soldaat meermalen van betere familie dan de officier. Nadat toen echter de grenzen van de recruteering zijn uitgezet,, bestaat thans het leger voor het grootste gedeelte uit Heimin, waar onder er velen gevonden worden, die met een oppassersbaantje volstrekt niet vernederd worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 580