566 de omwenteling van 1868 stond de kaste der krijgslieden aan het hoofd van de natie; met den val van den Chogoun verdween grooten- deek het overwicht van de militaire kaste. Officieren en soldaten werden vervangen door personen, met een geheel anderen geest bezield en waarvan men de zekerheid had, dat zij de regeering genegen waren. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren dat de omwenteling, die het wettige gezag weer in handen van den Mikado bracht, voor een groot gedeelte door de kaste der krijgslieden bewerkt wasin de bloedige gevechten welke er het gevolg van waren speelden zij de hoofdrol. Daaruit volgt dat de militaire hoofden der gewesten, die toen de regeering steunden, thans nog een grooten invloed bezitten. Zoo ziet men generaals en admiraals optreden als ministers van de partementen, die met krijgszaken niets gemeen hebben. Een admiraal is minister van den post-en telegraafdienst, generaals ziju minister van binnenlandsche of van buitenlandsche zaken, van justitie en onlangs nog van handel en landbouw. Eerst na het verdwijnen van deze invloedrijke persoonlijkheden zal voor Japan de dag aanbreken dat de behartiging van de verschillen de belangen zal kunnen worden opgedragen aan deskundigen. Wat hun moed en hunne moreele waarde aangaat, zijn in het algemeen de Japansche officieren boven eiken lof verheven. Bijna zonder uitzondering zijn zij leden van de oude kaste der Samourais en de grondbeginselen van eer en dapperheid, eertijds het sieraad van deze kaste, worden in deze afstammelingen teruggevonden. Om zich een begrip te kunnen vormen van de levenswijze der officieren, dient men te weten dat groote of zelfs middelmatige for tuinen in Japan zeer zeldzaam zijn. Men kan veilig aannemen dat de officier alleen van zijn traktement leeft en dikwijls met hem zijn geheele familie, zoowel ouders als kinderen. In Japan beschouwt men het als een straf, te sterven zonder kin deren na te latendaarom trouwen de meeste officieren reeds als onder-luitenant. Het geven van bruidschat is een onbekend iets, zoodat de officie ren, vooral in de lagere rangen, een bestaan leiden dat vrij wel aan armoede grenst. Gewoonlijk echter is de kring van hun maatschap pelijk verkeer evenmin rijk. Zij wordt gemiddeld gevormd door

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 585