567 oude Samourais, wier eenigst overgebleven bezitting meestal bestaat in de herinnering aan hun verleden. Het aantal ongehuwde officieren is zoo gering 3 a 4 per regiment dat zij er niet aan denken een gemeenschappelijke tafel te bezit ten. Zij zouden er een gedeelte hunner vrijheid verliezen, terwijl zij te weinig talrijk zijn om de genoegens van het leven „en pension" daardoor vergoed te zien. Zij leven dus geheel thuis, en, dank zij de toegevendheid der zeden en gewoonten aldaar, weten zij ge woonlijk gemakkelijk zich te bevrijden van de verveling der een zaamheid. De officieren zien elkander dikwijls bij den dienst of bij recepties hunne huisgezinnen hebben echter niet den minsten omgang met elkander, zelfs niet officieel, daar het houden van recepties, zooals in de burgermaatschappij plaats vindt, tot de vrouwen der officieren nog niet is doorgedrongen. In elk garnizoen is van Gouvernementswege een keurig gebouw opgericht voor officiers-sociëteit. Daar vereenigt men zich daar wor den de militaire vragen van den dag behandeld. (1) Buiten deze officieele vereenigingen wordt de sociëteit weinig bezocht. Hoezeer de souverein en de vorsten het leger ook genegen zijn, het is er verre van af, dat dit in de maatschappij de plaats van de kaste der Samourais inneemt. Bij het volk, dat twintig jaren gele den aan de kaste der krijgslieden onderworpen was, is een nieuw politiek leven opgewektde militaire traditie is voor hen een doode letter geworden; zij stellen geen belang in zaken het leger betref fende, ja, zelfs zijn er, die het nut eener zoo kostbare inrichting niet inzien. Het is dus te voorzien dat de officieren en het Japansche leger in het algemeen, na verloop van tijd, in verband met de lig ging van het land waardoor een onbepaalde vrede verzekerd is, in de maatschappij aldaar slechts een ondergeschikte plaats zullen innemen. G. (1) Het schijnt alzoo dat de „wetenschappelijke vereenigingen" in de sociëteit wor den gehouden! G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 586