570 vens nauwkeurig bekendgemaakt met de wijze waarop zij door de Atjehers worden ingericht en gelegd. Als een voorbeeld daarvan laten wij hieronder volgen eene beschrij ving van de op 27 Maart jl. in de nabijheid van Lampeneroet onder de spoorbaan gevonden granaat. Het projectiel is een gewone puntgranaat van 18cm. van de Ne- derlandsche Marine. De hoofdafmetingen zijn op bijgaande teekening aangegeven; het gewicht bedraagt 50 Kilogram. De Marine gebruikt bij deze granaten eene buis van het Kruppsche systeem, zooals bij onze granaten van 7cm. A. gebezigd wordt. Voor hun doel hebben de Atjehers echter, om de percussieiurichting daar te stellen, hun toevlucht genomen tot een schokbuis van 8cm. (sy steem Kuhn), gelijk bij ons voormalig 8cm. Veld- en Berggeschut ge bezigd wordt. Deze door hen aangebiachte percussieinrichting is de volgende: Men heeft het lichaam van een schokbuis van 8cm. genomen, den schroefdraad voor den slagdop weggenomen en het bovenste gedeelte A der uitboring verwijd tot opneming van de hierna te noemen patroon. Ten einde de buis, die oorspronkelijk een kleiner uitwendige middellijn had dan het buisgat der granaat, daarin een vasteu stand te geven, heeft men het schroefdraadgedeelte der oorspronkelijke buis van een looden mantel voorzien. Wijl deze laatste echter geen schroefdraad bezit, heeft men de gebrekkige sluiting der buis in het buisgat getracht te verhelpen door het gedeelte onder den kop met van vet doortrokken lappen te omwikkelen, die tevens ten doel schijnen gehad te hebben het indringen van water te beletten. In het boven beschreven lichaam was een ter lengte van 30 mM. afgesneden patroon tot achterlaadgeweren KI. Kal. en achterlaad- karabijnen geplaatst, welke met haren rand rustte op de borst, ont staan door de reeds genoemde verwijding. De patroon, met het slaghoedje naar boven geplaatst, was om het uitvallen van buskruit te beletten van onderen met een lapje gesloten. Boven de patroon was een cylinder B geplaatst, welke vrij juist

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 589