571 - i» de uitboring der buis sluit. Deze cylinder, volgens de as door boord, dient tot doorlating en geleiding van een slagpin C, die, aan het ondereinde van een punt voorzien, zóó was gesteld, dat zij op het slaghoedje der patroon rustte en dus denzelfden dienst moest doen als de slagpin in het geweer. Voorts was boven op de granaat een stuk klapperbast geplaatst, waardoor de bovengenoemde slagpin heenstak. De bedoeling hier van is niet recht duidelijk. Het kan gediend hebben om de punt dier slagpin op eenigen afstand van het slaghoedje te houden, dan wel het geheel voor het oog te verbergen of het indringen van re genwater te beletten. De granaat was gevuld met ongeveer 4.50 Kilogram jachtkruit. Verder was zij omwoeld met een netwerk van telephoondraad, waar aan een soort beugel of handvat om haar aan een pikolan te kun nen dragen. Met behulp der bijgaande teekening, waarop de verschillende onder- deelen zoo geplaatst zijn, dat men ze slechts in gedachten behoeft te laten zakken om zich de ineengestelde buis voor te stellen, is .de percussieinrichting gemakkelijk te begrijpen. De van de buis voorziene granaat was geheel ingegraven en zoo danig onder en aan den binnenkant van een der rails geplaatst, dat de slagpin C, waarop nog een half doorboord steentje rustte, ten einde haar aan het oog te onttrekken, even buiten de rail uitstak, en door de flens van het rad naar beneden moest gedrukt worden, zoodat de punt op het slaghoedje werkte en zoo het projectiel moest doen ontploffen. Tot opstopping van de mijn waren om dit groote projectiel nog een granaat van 16cm. en 2 granaatkartetsen van 8cm., allen onge vuld, geplaatst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 590