HERINNERINGEN VAN EEN VRIJWILLIGER VAN HET FRANSCHE VREEMDENLEGIOEN. De heer Hans Lüthi, gepasporteerd korporaal van het Fransche Vreemdenlegioen, heeft van zijn vijfjarig verblijf bij dat korps (1880 1885) eene beschrijving gegeven in een werkje, dat te Bern is uit gegeven in de Fransche en in de Duitsche taal en dat door zijn aan- genamen verhaaltrant en de blijkbaar scherpe opmerkingsgave van den schrijver de aandacht verdient. (1) Hoewel het nu juist niet altijd even goedkeurend spreekt over de toestanden in dat korps, is het toch ver van een schotschrift te zijn in het genre als dat van het onlangs nog al veel besproken werkje van den gewezen soldaat Louis Brown van het Ned.-Ind. leger. Ten minste het uittreksel uit Lüthi's boekje, dat wij in de Allg. Mil. Zeitung aantroffen en dat wij hier voor een gedeelte weer geven, kwam ons voor wel den schijn van waarheid te hebbenhet moedigt, dunkt ons, aan met het geheele werk te willen kennismaken. Wij ontleenen er het volgende aan, waaruit men een denkbeeld kan krijgen van den dagelijkschen dienst bij het legioen, Het kroegloopen in een klein Zwitsersch landstadje had mij den lust tot werken benomen en mij tamelijk onverschillig gemaakt voor het leven en zoo liet ik mij den 13en April 1880 als vrijwil liger aanwerven voor een vijfjarige dienstverbintenis in het Fransche vreemdenlegioen. Ik begaf mij daartoe naar Lyon, welke plaats ik voor mijn vertrek eens wilde bekijken en hield mij daar gedurende zes dagen bezig met alle wijken der stad te doorkruisen, voordat ik mijn besluit uitvoerde. Een kolonel, dien ik op eene morgenwandeling tegenkwam, wees mij het werfbureau, waar ik mij meldde en aangenomen werd. (1) De volledige titel is in 't Duitsch: Erinnerungen an eine fünfjahrige Dienst- zeit in der Französischen Freradenlegion, Algier und Tonkin, 1880 85 von Hans Lilthi, gew. Corporal; Bern, Verlag von Rudolph Jenni's Buchliandlung.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 591