581 wij vertelden hem dan ook ronduit, dat wij ons in Mascara over hem zouden beklagen. Om ons wat zachter te stemmen, kocht hij voor ons ieder een stuk brood dat wij bij de bron met veel smaak op aten. Weldra zagen wij nu de hooge militaire gebouwen van Mas cara, wij verzamelden ons restje energie, om zoo flink mogelijk binnen te marcheeren, wat ook tamelijk wel gelukte. Mascara is eene stad vau eenige duizenden inwoners; zij ligt op een heuvelachtig terrein, is door een hoogen ringmuur omgeven en tot op mijlen afstand door de prachtigste wijnbergen en groentetui nen omringd. De wijn gedijt hier uitmuntend en geefc ruime oogsten. Verder is de gansche streek bezaaid met vijgen-en amandelboomen. In het kwartier van het vreemdenlegioen aangekomen, werden wij door den adjudant van de week ontvangen. Op zijn vraag of wij ook reclames hadden, brachten wij onze klacht tegen den detache mentscommandant in, waarop een kort onderzoek plaats vond. De bataljonscommandant vond de schuld van den korporaal niet groot, doch strafte hem ten slotte tot ons genoegen met 8 dagen arrest. Het verblijf in Mascara was de aangenaamste periode van mijn vijfjarigen dienst. Het exerceeren bestond in een velddienstoefe ning van 1^ uur 's morgens vroeg en werd meer beschouwd als een wandeling in 't belang der gezondheid. Dadelijk na het exerceeren werden de vervelende baantjes afgedaan van vivres en brandhout fou- rageeren en dan hadden wij de rest van den dag tot onze beschikking. Het toezicht was hier niet zoo streng als te Bel Abbes, zoodat nagenoeg allen in hun vrijen tijd bij burgers in den omtrek werkten die niet werkte, nam de wacht voor de anderen waar en op die manier had iedereen wat geld op zak, waarmee hij den Zondagmiddag kameraadschappelijk en gemoedelijk bij een glas wijn kon doorbrengen. In onze compagnie waren wij met verscheiden Zwitserswij richtten weldra een kleine zangvereeniging op en vervroolijkten ons menig uurtje door de melodieën van onze vaderlandsche liederen, zonder vrees voor afkeurende critiek. Door den krachtigen en goedkoopen wijn gebeurde het wel eens dat het bloed verhit werd en wasjhet dan geen wonder dat bijna iederen Zondagavond bloedige kloppartijen plaats hadden met de in dezelfde kazerne als wij gelogeerde Afrikaansche tirailleurs (Turco's). Gelukkig waren onze officieren

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 600