586 sten van het peloton waren, bleven evenals de negen reeds genoem de soldaten moedig stand houden. Zij allen werden in enkele sekon- den omsingeld door de Atjehers, waarvan de meesten in de linker hand eene lans en in de rechterhand een klewang hielden. Onder aanroepiug of juister onder uitgalming van Allah's naam cu evenals slangen zich kronkelende, buigende en dicht langs den grond voort- schuivende, stortten de Atjehers zich in blinde woede en met ware doodsverachting op onze soldaten. „Enkelen dezer ontvingen reeds een houw of een steek, alvorens zij met hun geweer, dat van „Over" in de positie van „Velt" gebracht moest worden, een steek gegeven of een schot gedaan hadden. „Zoo kreeg o. a. de sergeant Braskamp al dadelijk een flinken klewanghouw boven den enkel van den linkervoet en viel neder. „Daarop met moeite opstaande, zag hij op enkele passen afstand van zich den luitenant De Sturler, wiens sabel blijkbaar niet bestand tegen de uitmuntende klingen, waarvan de klewangs vervaardigd zijn, krom geslagen was en die reeds een houw in de rechterzijde even boven de heup ontvangen had, zijn revolver trekken en op de hem omringende Atjehers schieten. „Sergeant Braskamp, hoewel bijna niet meer in staat te loopen, wil toch zijn luitenant te hulp komen, doch alvorens hij hem bereikt heeft, wordt hij zelf weder aangevallen door een paar Atjehers en ontvangt lanssteken ia den linkerarm en linkerhand en een klewang- houw over den linkerdij. „Dapper weerden zich onze soldaten, geschoten werd er, meenen wij, behalve de enkele revolverschoten van den luitenant De Sturler, in het geheel niet. Het was de bajonet, die zich kruiste met kle wang en lans. Aan onze oogeu deed zich een mêlée, een kluwen van soldaten en Atjehers voor, die onderling stieten, hieuwen en sloegen. „De meesterlijke wijze, waarop de Atjeher zijn klewang hanteert, gevoegd bij zijne groote lenigheid, vlugheid en buigzaamheid, waren zeker de oorzaken, dat in dit handgemeen onze soldaten meer hou wen ontvingen, dan steken uitdeelden. „Na enkele minuten van een verwoed gevecht kwam er een stil-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 605