592 het herstellen der rust in Kanipi en Toeran, in November van dat jaar aan de expeditie naar Mandhar (Balangnipa) en in 1863 aan de expeditie naar de Torathea-lauden. In Januari 1865 werd hij van zijne adjudantsbetrekking eervol ontheven, om kort daarop over te gaan als adjoint bij den Generalen staf. Bij zijne bevordering tot kapitein den 23en Juni 1866 keerde hij naar zijn wapen terug (9e Bataljon Infanterie), doch slechts voor korten tijd, daar hij reeds in 't volgende jaar opnieuw als kapitein- adjoint bij den Generalen staf werd geplaatst. Bij de reorganisatie van liet Departement van Oorlog in 1869, waarbij de toenmalige Generale staf werd opgeheven, ging hij bij dat departement over om in Juli van dat jaar op te treden als adju dant van den Commandant van het Leger, den luitenant-generaal Kroesen, den vroegeren militairen commandant van Celebes, die Yan Daalen's diensten, aldaar bewezen, niet vergeten was. In die betrekking had kapitein Van Daalen een groot aandeel in de voorbereiding der vele verbeteringen, die onder het bestuur van genoemden generaal in verschil lende opzichten tot stand zijn gekomen. Zijne werkzaamheid werd in 1870 beloond met het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. Kort nadat generaal Kroesen in 1873 het legercommando nedergelegd had, trad Yan Daalen als adjudant af en werd hij geplaatst bij het „Bureau voor de krijgstoerustingen op Sumatra" onder de leiding van den generaal-majoor Verspyck. Had hij in die betrekking een werkzaam aandeel in de voor bereiding van de tweede Atjehsche expeditie, ook bij die expeditie zelve zoude hij eene belangrijke rol spelen als chef van den staf der 2e brigade, gecommandeerd door den kolonel Wiggers van Kerchem. Vooral in deze betrekking verwierf hij zich den naam, die hem bij het Indische leger steeds in eere zal doen blijven. In tal van bloedige gevechten wist hij zich door moed en beleid hoogelijk te onderscheiden. Daar, waar de krijgsgebeurtenissen van 25 en 26 De cember 1873, van 6, 13, 24 Januari en 15 Februari, daar, waar de bloedige gevechten van Lemboe en Lamgoegoep, de roemvolle ver meestering van den geduchten Atjehschen missigit, de aanval des vijands op ons legerkamp te Penajoeng, de omtrekking van den Atjeh schen kraton, de vermeestering der versterkte liniën bij Ketapan

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 611