594 „dienstelijken officier genoemd. Hij heeft tot den 15en Februari aan „de expeditie deel genomen, toen hij in het gevecht van Ketapan „Doea gekwetst werd. Zijne verwantschap met den hoofdredacteur „van de „Java-Bode", wiens broeder hij is, was niet geschikt hem „onze sympathie te doen winnen, maar, onpartijdig voor ieder, heeft „het ons niet verhinderd zijne verdiensten te erkennen. Wij hebben „hem gadegeslagen, wellicht meer dan hij weet. Als wij ons in „stilte op weg begaven om de waakzaamheid der wachten en posten, „de werkzaamheden aan het retranchement, aan het maken van wegen „in het kamp voor het bekomen van gemakkelijke circulatie, de „reinheid en de hygiëne te onderzoeken, zagen wij altijd Van Daalen „waar hij wezen moest. „Wij hebben hem voorgedragen voor de 3" klasse der Militaire „Willemsorde, hetgeen in eens eene zeldzame onderscheiding is voor „een subaltern officier. Het was onze overtuiging, dat hij die verdiend „had, omdat hij bij de vermeestering van Lemboeg, Missigit en Ketapan „Doea beduidenden invloed op de goede leiding gehad heeft. Wij „meenden hem het bekomen dier belooning verschuldigd te zijn. „Later heeft zijne oneerbiedige houding ten opzichte van den Gou verneur-Generaal plaats gehad, waarvoor hij met ontslag uit's lands „dienst gestraft is. Deze straf was verdiend, maar wij achtten het, „nu hij zijne straf daarvoor ondergaan had, des te billijker hem de „belooning, die hij te voren reeds verdiend had, niet te onthouden. „Wij handhaafden dus zijn naam op onze voordracht, hetgeen ook „door den Commandant van het Indische leger en Chef van het De - „partement van Oorlog en den Gouverneur-Generaal Opperbevelhebber „der land- en zeemacht, die daarover geraadpleegd waren, beaamd „werd. Ook zij handhaafden zijn naam op de voordracht. Doch „hiei te lande is hij door den Minister van Koloniën geroyeerd, wij „kunnen zeggen tot ons groot leedwezen en in spijt van al wat wij „deden om het te verhinderen. Wij merkten op, dat dit zoude zijn „tweemaal straffen voor hetzelfde feit, in strijd met het rechts- „beginsel non bis in idem. Wij zeiden ook dat, zoo de heer Van „Daalen, op grond van artikel 2 van het reglement op de ad- „ministratie en discipline voor de Militaire Willemsorde, zijne aanspraak „op de Orde deed gelden, hem recht zoude moeten worden gedaan;

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 613