598 onderwezen en knapper acht dan velen der oude grommers, die boven u staan; het is ook mogelijk dat gij gelijk hebt door dat te denken; maar dat mag u geen aanleiding geven die meerderen uwe eerbieds betuiging te onthouden; zorg vooral die zeer zeldzame deugd, beschei denheid, aan te kweeken. Want het is inderdaad eene in den militairen dienst zeldzaam voorkomende deugd. „Elke week, ja ik mag wel zeggen eiken dag, kom ik in aanraking mot officieren die, in eigen schatting, de grootste bekwaamheden bezitten; maar meestal bevind ik dat zij die het meest hun eigen lof verkondigen de minste waarde hebben. „Ik raad u aan uwe studiën niet te staken, wanneer gij bij uw regi ment zp aangekomenhoudt gij op met werken, dan kunt gij zeer zeker niet voldoen in uwe betrekkinggij slaat slechts een nieuwen weg van arbeid in en moet steeds op de hoogte zijn van de nieuwe denkbeelden. „De gelegenheid om in het werkdadige gedeelte van uw vak op te treden is veel grooter voor u dan in eenig ander Europeesch leger. Terwijl andere landen hoogstens eens in de 15 jaar een oorlog hebben, komt in Harer Majesteits grondgebied bijna elk jaar een oorlog voor. Wees in die omstandigheid pverig, waakzaam en welgemoedverdraag blijmoedig ont beringen en ongemakken en geef een goed voorbeeld aan uwe onderge schikten. Ten sterkste beveel ik u aan, altijd te trachten de vriend schap en het vertrouwen te verwerven van kader en manschappen. De slagboom, die den officier van zijne minderen scheidde, is gelukkig ver dwenen; thans kan de nederigste soldaat hopen hooge rangen en onder scheidingen te verwerven. De Britsche soldaat is de beste soldaat der wereld en er is niets dat hij niet voor zijne officieren doen zal als zij hem goed behandelen. Sokken of voettappen. (met eene schets.) Als eerste uitrusting ontvangt een militair twee paar sokken, terwijl hem voorts jaarlijks nog twee paar sokken worden verstrekt. Twee paar sokken per jaar, is dit voldoende? Wij meenen hierop gerust ontkennend te mogen antwoorden. Dat het aantal verstrekt wordende paren sokken onvoldoende is, blijk ook uit de omstandigheid, dat het gros der soldaten en zelfs onder officieren zelden sokken dragen. Toch mag men aannemen, dat als de voet met een sok of iets derge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 617