599 lijks bekleed is, blaren, ontvelling en schrijning minder zullen voorkomen dan wanneer de bloote voet in den schoen steekt. Indien het vorenstaande als waar mag worden aangenomen, zou men dus, ter verzekering en ver hooging der marsehvaardigheid, het aantal jaarlijks competeerende paren sokken moeten vermeerderen. Doch er is ook nog een ander middel. Waarom zouden wij, ten opzichte der voetbekleeding, niet overnemen wat, bij het Duitsche leger, proefondervindelijk is gebleken goed te zijn. Bij het Duitsche leger ontvangt de soldaat bij zijn indiensttreden geen sokken, maar twee paar voetlappen. Na dien tijd worden hem geen nieuwe voetlappen verstrekt, maar heeft hij zelf te zoi'gen, steeds in het bezit van twee paar voetlappen te zijn. Hiertoe zijn, in de cantines, deze voetlappen tegen 5 Pfennigezzr/1 0.03 per paar verkrijgbaar gesteld. Deze lappen, bestaande uit barchent (bombazijn, eene stof, zooals het Hollandsche militaire onderbroekengoed, aan de binnenzijde wollig), gedrenkt in eene salicylzuuroplossing van 0.1%, zijn 40 cM. in het vierkant. Zij worden om den voet gevouwen, op de wijze als op nevensgaande platen is aangegeven. Na gebruik worden de lappen eenvoudig gedroogd; het wasschen doet deze lappen hare goede eigenschappen voor een groot deel verliezen. Zonder wasschen kunnen deze lappen minstens eene maand worden gebruikt. Eene verstrekking van twee paar voetlappen als eerste uitrusting en één paar als maandelijksche vernieuwing, kan als ruim voldoende worden beschouwd. Thans wordt den Eur. militair per jaar verstrekt 2 paar sokken a f 0.46 f 0.92. Bij verstrekking van voetlappen zou worden verstrekt 12 paar voetlappen a f 0.03 f 0.36 hetgeen voor elk Eur. militair eene besparing geeft van 0.56 per jaar. H. Uitrusting der Duitsche koloniale troepen in Oost-Afrika. De troepen, die onder kapitein Wissmann in Oost-Afrika zijn opgetre* den, werden door hem aangeworven ten deele uit een Ethiopischen stam

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 618