58 wel de ware beteekenis is van de iu voornoemde artikelen voorko mende, doch niet altijd even juist begrepen woorden: „dat de daders en medeplichtigen met dezelfde straf gestraft worden" wordt ons ont houden. Ware men in het Indische Weekblad van het Recht beter op de hoogte geweest, zoo had men in N°. 939, 101 a een juiste ver klaring eu uitlegging daarvan gevonden, eene vroegere dwaalleer van het Hof bestrijdende. Belangrijke vragen, of de braak door een der daders gepleegd ook voor den anderen verzwarend werkt; of de persoonlijke betrekking van den medeplichtige iets aan de omschrijving van het misdrijf af doet, mochten wij evenmin behandeld als beantwoord vinden. Over samenloop der misdrijven vindt men evenmin eenige beschou wingen, welke ons de artikelen van de wet eenigszins duidelijk kun nen makenook over dit belangrijk onderwerp heeft men zich slechts bepaald een mededeeling te doen, liefst wat het nieuw strafwetboek in Nederland en art. 167, 2e alinea van de strafvordering tekstueel daaromtrent bepalen. Het zoude ons te ver leiden, zoo wij ook al deze onderwerpen gingen verklaren, en de in de Handleiding ons voorgekomen leemte wilden aanvullen, hetgeen de aard van een critiek voorzeker niet toelaat. Op bladzijde 272 zien wij in artikel XX, dat de artikelen 16, .18 26 en 29 35 C. W. afgeschaft zijn. Een verwijzing naar hetgeen daarover in het Indisch Weekblad van het Recht N°. 1076 en door Hr. Van der Hoeven in het bij voegsel van („Onze militaire strafwetgeving" op bladzijde 17 (noot) is geschreven ware .niet overbodig geweest. Tot zoover onze beschouwingen omtrent de aanzienlijke wijzigingen, welke het militaire strafstelsel bij de Koninklijke besluiten voor noemd heeft ondergaan. In het werk zelf meldt ons verder het voorbericht zijn bovendien tal van veranderingen aangebracht. De korte geschiedenis van het Militaire Recht is weggelaten, daaren tegen een beknopte schets van een burgerlijk strafgeding opgenomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 69