59 Waarom de geschiedenis van het Militaire Recht in deze nieuwe uitgave niet voorkomt, vatten wij niet bestevenmin zien wij de nood zakelijkheid in van het op bladzijde 5 gegeven kort overzicht van de wijze, waarop een strafproces voor den burgerlijken strafrechter wordt gevoerd. Welk nut heeft het, dat in een handleiding ten ge- bruike bij de uitoefening der militaire rechtspleging aan de be oefenaars van het militair recht wordt bekend gemaakt de wijze van procedeeren, zooals die is voorgeschreven in het reglement van strafvordering? Het voorbericht geefc ons daarop geen antwoord. O. i. is het voorzeker in de eerste plaats noodig dat men vooraf in keunis worde gesteld met de geschiedenis van de militaire wet boeken en hoe die in Nederland en in Indië ontstaan zijn. Een beknopt overzicht van onze militaire strafwetgeving en de geschiedenis harer wording en vaststelling mag voorzeker in een handleiding niet gemist worden. Het ligt voor de hand om bij het begin van het exameu aan den aspirant-officier de vraag te stellen: meld ons eens in korte trekken de geschiedenis onzer militaire straf wetgeving. Het antwoord mag dan niet luiden: „wij weten er niets „van; in de Handleiding, ons ten gebruike gegeven, vinden wij er „niets over geschreven. De wijze van procedeeren, zooals die in den tegenwoordigen tijd voor den burgerlijken strafrechter plaats vindt, zal voor den beoefenaar van het militair recht evenmin van eenig nut kunnen zijn als de manier van procedeeren in een burgerlijk geding voor den civielen rechter. Herhaalde malen merken wij in de Handleiding de juiste opmer king op, dat deze en gene bepaling der militaire Rechtspleging gegrond is op de beginselen van het oud-Hollandseh rechtwaaruit wij mogen aannemen dat de wijze van procedeeren in het Reglement bij de Landmacht voorgeschreven niet behoorlijk kan verstaan worden zonder kennis gemaakt te hebben met de manier van procedeeren in het oud-Hollandsch recht voorgeschreven; nochtans wordt die weten schap ons onthouden en daarvoor in de plaats gesteld een overzicht van de wijze, waarop men volgens de thans vigeerende strafvordering procedeert, welk reglement geenszins in het kader der militaire rechts pleging past.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 70