67 Wanneer het geval bij de wet niet omschreven is, ligt het alzoo buiten de wet en wat is dan eene analogische toepassing der wet anders als dat hij, die de wet analogisch verklaart, door meer of min consequente gevolgtrekking hare werking ook tot andere gevallen, als welke zij inderdaad geregeld heeft, tracht uit te strekken en alzoo buiten de wet treedt. (1) Om een begrip te geven van het verschil tusschen extensieve en analogische interpretatie heeft men alzoo eenige zinsneden uit Van Deinse's werk (liefst uit den len druk 247) gekopieerd, alsof de straf rechtswetenschap in een kwart eeuw volkomen had stilgestaan. Sommigen, die met Van Deinse de extensieve interpretatie van strafwetten zeg gen toe te laten, beperken haar niettemin op eene zonderlinge wijze tot die gevallen, welke, hoezeer niet speciaal en bij name aangeduid, echter in eene generieke uitdrukking der wet opgesloten liggen dat hier een onjuiste voorstelling tot grondslag ligt, hebben wij reeds boven aangetoond. Een betere gids voor den opsteller der Handleiding in hare 4° uit gave ware geweest het werk van den Belgischen hoogleeraar I. I. HausPrincipes généraux du Droit Pénal beige", waar men in het le deel, 2e titel, een helder betoog aantreft, wat men hebbe te ver staan onder uitlegkunde en toepassing der strafwet in het algemeen. Van de extensieve en analogische interpretatie der strafwet sprekende, zegt de geleerde schrijver: „les principes sur lesquels repose le droit de punir et qui sont consacrés par notre legislation, défendent au juge d'appliquer la loi pénale exiensivement ou par analogie, e'est a dire a des cas qui ne rentrent point dans ses termes, bien qu' ils soient compris dans son motif, quelle que soit la ressemblance du fait sur lequel la loi est muette avec ceux qu'elle a prévus, et alors même qu'il serait constant que le législateur l'a passé sous silence par oubli ou par erreur. En effet, il appartient au législateur de completer, par une loi nouvelle, la législation existante, s'il la trouve incomplete et non pas au juge dien combler les lacunes par une application analogique". (1) Van Deinse is ten minste logisch consequent gebleven en acht dat de wetgever wel degelijk zelf de analogische interpretatie bij art. 17. C. "NV. heeft voorgeschreven. De lie«r Grevers heeft Van Deinse wel gelezen, doch blijkbaar niet begrepen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 78