87 - afdeeling van het departement van oorlog steeds een van het wapen der infanterie afkomstig generaal-officier staan. De ondergeteekende neemt de vrijheid op te merken dat deze betrekking, zooals zij thans is in hoofdzaak administratief ook door generaals, van andere wapens afkomstig, uitmuntend kan worden vervuld; doch dat zij in geenen deele ook al wordt daarvoor steeds een opperofficier der infanterie aangewezen in de plaats kan treden van die van chef (in specteur) der infanterie, eene functie die, ten nadeele van leiding en oefening bij de korpsen, nog steeds bij het Indische leger wordt gemist. „De aanwijzing van een generaal-officier der infanterie tot chef der Ilde afdeeling departement van oorlog is derhalve een, naar het inzien van den ondergeteekende, halve maatregel, die de infanterie in haar geheel weinig ten goede komtbeter ware het depar tement vau oorlog in zooverre te reorganiseeren dat de Ilde afdee ling tot eene zuivere infanterie-afdeeling werd hervormd, een kolonel aan het hoofd dezer afdeeling te plaatsen en den generaal-majoor, die thans deze plaats inneemt, te benoemen tot chef (inspecteur) der infanterie." In de Memorie van Beantwoording der Regeering (Gedr. stukken N°. 39, blz. 23), wordt naar aanleiding dezer opmerkingen gezegd „Het heeft niet in de bedoeling gelegen om voortaan steeds drie generaals meer bij het Indische leger aan te stellen dan er nu vol gens de legerformatie moeten zijn, maar alleen om voor die aanstel ling de gelegenheid te openen. De bedoeling was dat van die gele genheid slechts zou worden gebruikt gemaakt, wanneer en voor zoo ver noodig, namelijk slechts om te voorkomen dat een overigens in alle opzichten voor den generaalsrang in aanmerking komend kolo nel van de artillerie, van de genie of van den generalen staf voor dien rang gepasseerd zou moeten worden bij eene benoeming van den chef der Ilde afdeeling van het departement van oorlog, alleen omdat het nu eenmaal wenschelijk wordt geacht om die gcneraals- plaats steeds door een officier der infanterie te doen vervullen. „Haar de bedoeling van het voorstel zou voorts de chef der Ilde afdeeling van het departement van oorlog inderdaad zijn de chef van het wapen der infanterie, evenals nu de chefs van de Hide en van de IVde afdeeling zijn de chefs van de wapens der artillerie en

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 98