97 „De presente schutters nemen deel aan de oefening, die de com pagnie houdt." De schutter kan dan niet overgaan in de lc klasse, zegt men. daarom niet? Yolgens 19 zijn bepaald 28 individueele schiet oefeningen, nl. gedurende 2 maanden ieder 5 10 te zamen 28 dus gelegenheid genoeg om hem de oefeningen te doen doorloopen, die hij overgeslagen heeft. En is dan het resultaat, dat hij 75 punten behaalt, dan wordt hij le klasse. Het doel is duidelijk bepaald in §17. Verkrijgt men het resultaat bedoeld in 110, dan leert men de schutters kennen, die aanle" hebben. En nu volgt de verdere opleiding, bedoeld in 14 en §15. Ofschoon ik mijne opvatting gaarne voor eene andere, die beter is, prijs geef, wensch ik de aandacht nog te vestigen op den houd van 175 van het voorschrift. In den aanhef: „na elke oefening der 2e klasselees ik, dat de 2e klasse ééne en dezelfde oefening houdt op denzelfden dag. Duidelijk wordt ditzelfde gezegd in 174 voor de scherpschutters, maar niet voor de le kl. in 175, waar gesproken wordt van: „na eiken over gang tot eene volgende oefening. De bepaling voor de scherpschutters komt trouwens reeds voor in 119. Zooals ik in den aanhef reeds deed uitkomen, geloof ik dat men zich moet losmaken van het oude en dat gaat voor sommigen moeielijk. Maar de werkelijkheid moet voorop staan en daarop moeten de oefeningen gericht zijn. En die werkelijkheid het wordt in 17 zoo juist gezegd, is het schieten met afdeelingen, waartoe de individueele oefeningen grootendeels als voorbereiding kun nen worden beschouwd. Aangezien mijne meening nog al bestreden wordt, maar ik mijne dwaling nog niet inzie, geef ik die meening gaarne ter beoordeeling aan de redactie en lezers van het Militair Tijdschrift. Het zal mij aangenaam zijn eenig antwoord hierop te zien. 10 Mei 1889. q Dl. I, 1889. 7 7 O

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 103