110 De ongelukkigen bevonden zich in eenen deerniswaardigen toestand al hunne bezittingen waren verloren geraakt, ook levensmiddelen bezaten zij niet, en de andere bewoners wilden hen ternauwernood helpen, omdat zij zelf slecht voorzien waren. De Brauw meende een oogenblik, hun te hulp te moeten komen, maar zag' daarvan af, toen hem werd betoogd „dat de kwijtschelding „van alle straf voor zulke hardnekkige muiters reeds eeue groote „goedertierenheid was, die alleen na eene zoo beslissende overwinning „zonder gevaar kon betoond worden en dat de moeielijke wijze, waarop „zij nu hun bestaan moesten zoeken, door hen als een straf des hemels „werd aangemerkt, waarin geene aardsche macht tusschenbeide „mocht treden". Hoewel er nog het vervolg van ons verhaal zal het leeren! verscheidene krijgstochten moesten worden ondernomen, meestal om ons gezag in de grensgewesten te doen eerbiedigen of Radja Tiang Alam te vervolgen, kan men wel zeggen dat met de tot dusver verhaalde expedition de eigenlijke opstand gedempt was; het Heder- landsch gezag in de residentie Palembang liep geen gevaar meer. De toestand in de verschillende afdeelingen van dit gewest in Juli 1852 werd door De Brauw op de volgende wijze geschetst In Moesi Oeloe liet de stand van zaken nog veel te wenschen over; de ontbinding van het gezag was hier groot, de meerendeels goedgezinde hoofden hadden weinig invloed op de bevolking. Het bestuur' zou hier voorzichtig en beleidvol, maar tevens flink moeten optreden waarschijnlijk zouden geene militaire excursiën noodig zijn, maar het bestuur kon den moreelen steun der militaire macht niet ontberen. In Kikim met uitzondering van het district Oeloe Pangi heerschte volkomen rust. In Lematang Oeloe bestond over 't geheel een goede geest, maar de huishoudelijke gesteldheid liet nog veel te wenschen over. Alleen in Mo el ah Oeloe en Goemay Oeloe heerschte nog tengevolge van vroegere toestanden een passief verzet. In de divisiën onder Europeesch gezag, Komering Oeloe en Ogan Oeloe, was alles in den normalen toestand teruggekeerd, en de goede regel daar werkte zelfs gunstig terug op de grenslanden 77 O

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 116