123 „bataljon werd vereischt, geheel zijn teruggekeerd, en kunnen later „de manschappen langzamerhand worden teruggezonden die hun „paspoort verdiend hebben." Een terugblik op al hetgeen onder het beleidvolle bestuur van De Brauw was verricht, zal wel de overtuiging schenken dat de buiten gewone bevordering tot kolonel, welke hem bij Koninklijk besluit van 15 December 1852 No. 42 ten deel viel, meer dan verdiend was. Bij dit zelfde besluit werden, ter zake der krijgsverrichtingen in het Palembangsche, talrijke officieren en mindere militairen tot ridders der Militaire Willemsorde, de adsistent-resident Yan den Bossche tot ridder van den Nederlandschen Leeuw benoemd. (1) XIV. Voornaamste gebeurtenissen in 1853. In den aanvang van het jaar 1853 lieten de zaken in het Palem bangsche zich over het algemeen gunstig aanzien, ofschoon nu en dan het een en ander plaats vond hetwelk toonde dat het bestuur bij voortduring de meeste waakzaamheid betrachten moest. In Makakau waren het de hoofden, die de neiging der bevolking om met ons in geregelde gemeenschap te komeD, tegenwerkten. De marga Lintang Kiri, soekoe Moeara Pinang, in Ampat Lawang bleef zich tegen ons bestuur verzetten waarover aanstonds nader zoodat de kolonel De Brauw het raadzaam achtte naliet einde van den kwaden moesson die afdeeling opnieuw met eene kleine troepenafdeeling te bezoeken. In Moesi Oeloe, waar de hoofden zich aan grove misbruiken jegens de bevolking schuldig maak ten, waagde een dier hoofden, de Krio van Padang, ten W. van Moeara Bliti, eene poging tot feitelijk verzet; terwijl de commandant van Moeara Bliti met de helft der bezetting naar Padang was ge gaan om te onderzoeken wat daar omging, ondernam dat hoofd met een handvol slecht volk een aanval op genoemden post, welke echter dooi de achtergebleven manschappen krachtig werd afgewezen die aanval (1) De lijst der benoemden is o. a. te vinden in de Javasche Courant van 12 Februari 1853 No. 13.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 129