7 oplevert, en zeker bestaan die daar in hooge mate. „Het systeem van alleen de stranden te bezetten en de binnen landen aan zich zelve over te laten heeft daar treurige resultaten gehad (1); ons gezag bestaat alleen maar in naam, maar houdt inderdaad op zoodra men een lOtal palen vau Bengkoelen verwijderd is. Het bestuur is dus buiten machte om over de hulpmiddelen, die de bevolking aanbiedt, te beschikken tot vervoer en verzorging der troepen. ,,Het land is woest en zwak bevolkt, de bevolking zelve in hooge mate onbeschaafd en losbandig, nog veel meer dan in de Palembang- sche bovenlanden. Het zoude dus gewaagd zijn eene colonne troepen te laten marcheeren zonder dat zij hare transportmiddelen en behoef ten voor een zekeren tijd medeneemt. „De goede resultaten, die wij aan deze zijde zullen behalen, kunnen worden gecompromitteerd indien de colonne van Bengkoelen door gebrek aan hulpmiddelen eene rugwaartsche beweging zou moeten maken. ,,De colonne moet zoodanig voorzien zijn van transportmiddelen, dat zij niet alleen den tocht naar Am pat Lawang, maar ook den terugkeer naar Bengkoelen zonder hulp van Palembangsche zijde kan volbrengen. „Ik zou haar van geene koelies van hieruit kunnen helpen, daar ik dan eene colonne troepen zou noodig hebben om de geleende koelies weder behouden bij ons terug te brengen. Alleen kan ik voor levensmiddelen en andere behoeften zorgen zoodra wij vereenigd zijn. „Vroeger heb ik gezegd, dat eene krachtige diversie nuttig zou wezen voor den goeden uitslag langs deze zijde. In het woord krach tig ligt dan ook de bedoeling opgesloten dat zij op eigen krachten kunnen staan en eigen middelen hebben. De sterkte der colonne is voldoende tot eene met mij gecombineerde operatie indien zij geene detachementen behoeft achter te laten om haren rug te dekken, doch van transportmiddelen moet zij genoegzaam voorzien zijn; ik geloof niet dat zij met minder dan een 400-tal koelies marcheeren kan. (1) Dit systeem „onzer voorvaderen" wordt ons echter thans nog meermalen ter navolging aangeprezen. Inderdaad zijn niet alleen in Bengkoelen, maar ook in alle andere streken van Indië de resultaten ten eenemale onvoldoende geweest, althans voor hem die met het bezit van koloniën iets meer beoogt dan dadelijk handelsbelang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 13