134 Den 14en vertrok De Brauw naar Pa 1 emban g, terwijl de troe pen naar hunne garnizoenen werden teruggezonden, met uitzondering van L officier en 50 man, die voorloopig te Moeara Doea achter bleven om op den nieuwen gang van zaken in Makakau een wakend oog te houden. Omstreeks denzelfden tijd had een kleine vertooning plaats in de Si n dan g-streken, waar de hoofden der marga's Oelak Lebar en Oedjan Panas zich tegen de bevelen van het bestuur verzetten. De eerste werd door een uitgezonden detachement pradjoerits gevat en naar Moeara Bliti gebracht; de tweede nam de vlucht, toen de adsis- tent-resident Yan den Bossche den 20en September met een detachement van 100 bajonetten, onder luitenant Klam ber g, Oedjan Panas binnenrukte. Beide pasirah's werden ontslagen en door anderen vervangen. In het begin der maand October was het den bovengenoemden Ali Sakti eindelijk gelukt, eene bende van omstreeks 100 Pasoe- mahers te verzamelen. Hij verscheen daarmede onverwacht in Se- mindo, met het plan een inval te doen in het district Enim, doch de bevolking van Semindo weigerde hem den doortocht. Hij trok daarop naar Moelak Oeloe terug, ten einde een inval in de marga Pag ar Goenoeng, in de onderafdeeling Lematang Oeloe, te beproeven. De civiele gezaghebber in Lematang Oeloe, hiervan tijdig onderricht, vertrok naar die marga met 50 soldaten en 15 pradjoe rits, waarbij zich te Moeara Doea nog eenige gewapend volk voegde. Deze macht kwam op het geschikte oogenblik voor Pen an ti an, de voornaamste doesoen van Pagar Goenoeng, juist toen Ali Sakti en de zijnen die doesoen bestookten. De gezaghebber marcheerde met de pradjoerits en de gewapende Inlandsche bevolking rechtstreeks derwaarts, terwijl de troepen eene omtrekkende bewe ging maakten om den rcovers den terugtocht af te snijden. Zoodra dezen de manoeuvre der onzen ontdekten, kozen zij het hazenpad; slechts twee personen vielen in handen der troepen, die echter bleken spionnen van het bestuur te zijn. Al spoedig vernam men, dat de bende geheel uiteengegaan was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 140