- 135 De hoofden van Pasoemah Lebar, naar aanleiding van deze gebeurtenis door den controleur te La hat ontboden, verschenen hier in het laatst van October. Die controleur ging, in zij De onder handelingen en gesprekken met die hoofden, op minder beleidvolle wijze te werkhij maakte hen in hooge mate bevreesd voor de gevolgen van den inval van Ali Sakti, en dreigde het gansche landschap Pasoemah deswege met de wraak van het bestuur. Het gevolg hiervan was dat de hoofden, zoodra zij in Pasoemah Lebar waren teruggekeerd, begonnen verscheidene doesoens te ver sterken; en eenig kwaad volk, in troebel water visschende, pleegde in November 1853 een rooftocht op ons grondgebied, waarbij een per soon van Goemai Lembak werd vermoord, terwijl 2 vrouwen en 2 kinderen geroofd werden. Deze gebeurtenis rakelde de oude, in September 1852 geëindigde veeten tusschen Goemai en Pasoemah weder op. De broeder van den vermoorde, wraak willende nemen op de Pasoemahers, vermoordde bij vergissing een persoon uit Moelak Oeloe, dien hij voor een Pasoemaber had aangezien. Strijdkrachten werden nu in Moelak Oeloe bijeengebracht om dezen moord te wreken, zoodat de controleur in Lematang Oeloe met een detachement van 50 soldaten en eenigepradjoerits naar Penantian in de marga Pagar Goenoeng vertrekken moest om feitelijkheden te voorkomen. Door een en ander waren de zaken langs de grens van L e m at a n g Oeloe zeer ingewikkeld geworden, en De Brauw vreesde dat het beleid en de invloed van den controleur te Lahat te kort zouden schieten om alles weder in het reine te brengen. Die controleur had bij zijne handelingen niet genoeg de maatschappelijke toestanden van Pasoemah Lebar in het oog gehouden, niet bedacht dat de over eenkomsten dikwijls, tegen den wil de hoofden, door slechte menschen geschonden kunnen worden. Hij had op herstel van het gepleegde kwaad moeten aandringen en bestraffing volgens de adat van de schuldigen moeten eischen; in stede daarvan had hij de hoofden tegen het bestuur in het harnas gejaagd. Terwijl in Ampat Lawang binnenlandsche onlusten heerschten, door Radja Tiang Alam ondersteund en aangemoedigd, was

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 141