138 Iedereen, die wel eens getracht heeft zich rekenschap te geven van den toestand bij eene verdediging tegen een Europeeschen vijand, zal zeker moeten toegeven dat ons leger bij en gedurende den eer sten tijd minstens 14 dagen na de landing bij de gevechten belangrijk in de ruiuderheid zal zijn; onafhankelijk van de bewape ning der tegenpartij is daarom met het oog op dien toestand een uitstekend vuurwapen, gebruikt overeenkomstig de bestemming om daarvan het maximum effect te verkrijgen, een onafwijsbare noodza kelijkheid en met het oog daarop moeten de bezwaren, aan groot munitieverbruik en aanvulling daarvan verbonden, overwonnen wor den, wat volstrekt niet onuitvoerbaar isin zulk een toestand is al- zoo een vuurtactiek, gebaseerd op het gebruik van het repeteerge weer, zooals dat in de Europeesche legers geschiedt, noodzakelijk. Dit klemt te meer, wanneer men bedenkt dat wij over een vijftal jaren een Europeeschen vijand tegenover ons kunnen verwachten, bewapend met een repeteergeweer van een kaliber van 7,7 uiM., waarbij de bezwaren, aan den munitieaanvoer verbonden, zoo goed als geheel zijn opgeheven, daar 115 patronen van het nieuwe Engelsche geweer evenveel wegen als 70 patronen van het te genwoordige. Een transformatie van ons geweer, alleen door het aanbrengen van een magazijn zonder meer, zou dus een halve maatregel zijn, die veel geld kost f 8,10 per geweer ongerekend de onkosten en niet voldoende rekening houdt met onze toestanden en behoeften; wil men transformeeren, dan dient men den maatregel in zijn volle consequentie te aanvaarden; alléén berekend op het optreden tegen onzen Inlandschen vijand zou hij onvolledig, zeer duur en dus niet gerechtvaardigd zijn, te meer daar ons tegen woordig geweer bij goede oefening en gebruik nog geruimen tijd kan dienen om ons zoo noodig overwicht te handhaven. Waarom overigens de leans van het verschijnen vaneen Europee schen vijand zoowat denzelfden invloed zou hebben als die, welke de mogelijkheid, dat het Nederlandsche leger buiten Nederland op kan treden, uitoefent op het geschikt maken van dat leger tot het vol brengen van zijn hoofdtaak: het verdedigen van den vaderlandschen bodem, is niet geheel duidelijkde kans op een en ander moge

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 144