139 ongeveer gelijk zijn, in zooverre die in beide gevallen zeer gering is, de invloed kan geenszins gelijkgesteld worden, want al zal in het eene geval het Nederlandsche leger moeten optreden in toestanden, afwijkende van die bij de landsverdediging voorkomende, de organi satie, tactiek en bewapening der tegenpartij blijven geheel onveran derd en hierin bestaat juist het opmerkelijke verschil bij het optreden van een Europeeschen vijand in Indië, dat deze in organisatie, tac tiek en bewapening geheel afwijkt van den vijand, die daar in gewone omstandigheden moet worden bestreden; dien invloed zoowat gelijk te stellen, kan dus niet geheel juist zijn. Voor een oogenblik evenwel aannemende dat het transformeeren van ons geweer om verschillende redenen wenschelijk moet geacht worden, dan nog bestaan daartegen met het oog op de gewichtsver meerdering ernstige bedenkingen, want niet alleen heeft het gewicht van ons geweer nagenoeg zijn maximum bereikt, opdat de Inlander het goed in den aanslag kunne brengen, maar het is voor dezen veel te zwaar; dit is herhaaldelijk en overtuigend genoeg aangetoond en gezegd, voorstellen tot gewichtsvermindering, o. m. ook door verkorting van de bajonet, zijn ook aanhangig geweest, echter zonder resultaat, daar, naar beweerd wordt, die op tactische eischen steunende voor stellen om technische redenen niet zijn ingewilligd. Ons geweer zou na de transformatie met bajonet een gewicht hebben van 4.9 KG. en al zou men nu door verkorting der bajonet een gewichtsver mindering van 100 gram kunnen verkrijgen (1), dan blijft toch evenals nu het geweer te zwaar, al moet worden toegegeven dat het ver lichten van de bajonet een veel grooteren invloed uitoefent, dan het verzwaren van het geweer ter hoogte van den grendel; de vergelijking met Engeland, alwaar men aan het koloniaal leger een geweer zou durven geven, dat met magazijn en bajonet 5,244 KG. weegt, kan niet opgaan; dit cijfer moet namelijk op minder juiste inlichtingen berusten, daar inderdaad, blijkens het lste gedeelte van dit opstel, het nieuwe (1) Behalve door verkorting' van de bajonet zou gewichtsvermindering nog te ver krijgen zijn door het wegnemen van den niet meer gebruikt wordenden pal met toe- behooren en den overbodigen en bij sommige bewegingen hinderlijken geweerriem met de kordonbeugels; ook daartoe zijn, naar beweerd wordt, niet eens maar herhaaldelijk van bevoegde zijde voorstellen gedaan, echter vruchteloos.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 145