141 veiligheidsdiensten, enz. verrichten en gevechten leveren, die buiten gewone physieke en moreele inspanning vereischen, en daarna dikwijls nog 's avonds op het bivak aangekomen op wacht trekken, waarbij van rusten weinig sprake is, om ten slotte soms den volgenden dag met een en ander opnieuw aan te vangen. Wanneer men nu bedenkt dat voor koelies bij den trein een maxi mum van 20 kilogram (eenmansvracht) is vastgesteld en dat van hen niets anders wordt gevergd dan het vervoeren van lasten, in den regel zonder opoffering van de nachtrust, terwijl de soldaat in een hem vijandig klimaat met veel zwaarder belasting meer inspannenden arbeid moet verrichten, dan zal wel moeten worden toegegeven, dat in geen geval en onder geen voorwendsel tot verhooging van die be lasting, met welk doel dan ook, mag worden overgegaan, maar dat integendeel met ernst moet gezocht worden naar middelen om tot gewichtsvermindering te geraken en deze gewichtige aangele genheid op bevredigende wijze te regelen, ook in verband met de noodzakelijkheid om te velde steeds een ration vivres mee te voe ren en een grootere beweegbaarheid te verzekeren. Een belangrijk lichter geweer met patronen van veel minder gewicht dan de tegen woordige, zooals elders reeds zijn verkregen en dus ook voor ons niet onbereikbaar kunnen worden geacht, zijn daartoe in de eerste plaats onvermijdelijk noodig. Een ander bezwaar tegen het transformeeren van ons geweer moet naar mijne opvatting gezocht worden in de zeer hooge kosten, die van een dergelijken maatregel het gevolg zouden zijn. Zooals boven reeds werd aangetoond en dit is terecht, blijkens den inhoud der memorie van beantwoording op het Voorloopig Verslag om trent de staatsbegrooting voor Nederlandsch-Indië voor 1888, ook de bedoeling van de Regeering gaat het niet aan zich te bepalen tot het transformeeren van een beperkt aantal geweren en kan men evenmin volstaan met het aanbrengen vud een magazijn zonder meer werd tot de transformatie besloten, dan zou die tot de geheele be wapening moeten worden uitgestrekt, en evenals in Nederland de volle consequentie van deu maatregel met al den aankleve van dien moeten worden aanvaard. Omtrent een en ander wordt nu in de memorie van antwoord op

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 147