143 Om kort te gaan, blijkt uit deze mededeelingen in substantie dat de transformatie per stel wapening kost 22,35, ongerekend de kosten van den vermeerderden patronen voorraad en de onkosten, vallende op de heen- en terugzending naar en van Maastricht, alwaar de geweren worden gewijzigd. Het wijzigen van de uitrusting en het ledergoed zou zonder bezwaar in Indië kunnen en dus ook moeten geschiedeu, ofschoon de daarop vallende kosten zeker hooger zouden ziju dan voor Nederland; het transformeeren der geweren daarentegen zal wel niet anders dan in Nederland kunnen geschieden en zij zouden daarom derwaarts moeten worden opgezondenwauneer men aanneemt dat de gezamenlijk hierop vallende onkosten (inpakken, opzending naar de inschepingsplaats, verzending naar Nederland en van de ontschepiDgsplaats naar de fabriek, ontpakken, keuring en inpakken, en daarna verzending in omgekeerde orde als voren) zullen komen op f 7,65 per geweer, dan Rekent men nu do kosten der wijziging van een stel ledergoed op f 7,50, die van den aanmaak eener rechterpatroontasch op f 2,80 en die voor een achtertascb op f 1,55, dan verkrjjgt men, voor één stel, een bedrag van f 11,35, uitmakende voor 37000 stellen 419950, of in ronde som 420000. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de aanschaffing van een nieuwe rechter patroontasch bij de aanvankelijke proeven niet werd noodïg geacht, omdat men meende te kunnen gebruik maken van de voorhanden patroonzakken van vervallen model. Het is echter gebleken dat ook daarvoor een nieuwe taaeh wordt vereischt en zulks ten einde het uitnemen der patronen uit de tasch gemakkelijker te maken, mitsdien de geveehtsvaardigheid van den troep te verhoogen en tevens om te voorkomen dat de patronen, bij liggende houding van den schutter, uit de tasch vallen. (1) Naar vorengemeldo berekening zoude dus, boven de som van 300000 op de begrooting voor 1889 aangevraagd, voor de wijziging van 37000 stellen ledergoed nog noodig zijn een bedrag van f 120000, waarvan reeds f 85100 worden veroorzaakt door de noodzakelijkheid der aanschaffing van gemelde nieuwe rechtertaeeh. Om alzoo 37000 stuks getransformeerde en een gelijk aantal gewijzigde stellen ^edergoed te verkrijgen, zal nog een bedrag van f 177000 worden vereischt boven de 350000 op de begroeting voor het loopende dienstjaar toegestaan en de 300000 op de begrooting voor 1889 aangevraagd. (1) Zie omtrent het verband tusschen de getransformeerde bewapening, den patronen- voorraad en de uitrusting den Militairen Spectator N°. 3 van 1889: Over de verande ringen jn de infanterie-bewapening in de voornaamste Europeesche legers door H. en B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 149