144 is dat zeker niet overdreven gesteld. (1) De transformatie zou alsdan op f 30 per geweer komen te staan, dus voor den totalen voorraad van 50000 stuks op f 1500.000. Hoewel nu daaromtrent niets met zekerheid kan worden gezegd, mag toch met groote waarschijnlijkheid worden beweerd, dat men voor zulk een belangrijk bedrag wel een 30000 tal nieuwe repeteer geweren klein kaliber kan aanschaffen, vooral als de zaak goed wordt voorbereid en onderzocht en geen buitengewone spoed behoelt te worden gemaakt. Daar wij nu, zooals reeds werd aangeteekend, in dat opzicht in een gunstigen toestand verkeeren en bovendien wordt erkend dat het getransformeerde geweer slechts een overgangswapen is, daar men op den duur de noodzakelijkheid der invoering van een nieuw repeteer geweer van een kaliber van 8 mM. niet zal kunnen ontgaan, ben ik van meening dat men beter zal doen van eene transformatie af te zien en de noodige proefnemingen te doen of voort te zetten om tot een geheel nieuw geweer te komen dat in allen deele aan de behoefte zal voldoen; de ondervinding elders opgedaan heeft afdoende bewe zen dat ook voor ons het vraagstuk kan worden opgelost. Er is echter nog een belangrijke reden waarom de transformatie mij voorkomt zeer onraadzaam te zijn en deze is gelegen in de wijze, waarop die maatregel zou moeten worden uitgevoerd. Wel zou men voor den te verrichten arbeid, indien men niet tegen de kosten opziet, bij de particuliere industrie te Luik of elders in het buitenland ter markt kunnen gaan, maar alles in aanmerking geno men, zou het toch zeker beter zijn partij te trekken van de met de transformatie in Nederland opgedane ondervinding en het werk op te dragen aan de firma Beaumont te Maastricht; meer dan waar schijnlijk is dat nu de goedkoopste en snelste weg; met voldoende zekerheid mag men aannemen dat alsdan gemiddeld 100 geweren per dag kunnen worden afgeleverd. Aangenomen dat met spoed het voorbereidend onderzoek en de vereischte maatregelen worden geno men, zou dan vóór het einde van dit jaar met den arbeid een begin (1) Met de schepen der Stoomvaartmaatschappij Nederland vervoerd, worden ge weren in de 5de klasse van het tarief gerangschikt en per M3. berekend tegen 34; drie kisten, elk inhoudende 24 geweren, nemen ongeveer 1 M'. ruimte in.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 150