- 145 kunnen worden gemaakt; kon men dan geregeld 3000 geweren per maand afzenden en ook terugzenden, dan zou vóór het einde van 1892 het geheele leger van het getransformeerde geweer kunnen voorzien zijn. Zoo eenvoudig is de zaak echter niet. Men kan aannemen dat van den geheelen aanwezigen voorraad van 50000 geweren 10000 stuks als reserve in de groote oorlogs magazijnen op Java aanwezig zijn, de rest bij het leger in gebruik en plaatselijk ter verwisseling als anderszins in voorraad is. Die reserve van 10000 geweren moet natuurlijk met het oog op alle eventualiteiten steeds beschikbaar zijn en kan niet zonder groot bezwaar en gevaar verminderd worden, wil men zich niet aan groote, in hunne gevolgen belangrijke teleurstellingen blootstellen. Gesteld echter dat de tijden en omstandigheden toelaten, die reserve tot op de helft terug te brengenverder zal men daarmede toch in geen geval mogen gaan. Men zou dan kunnen beginnen met de opzending van 5000 geweren naar Nederlanddeze kunnen in twee maanden worden gereed gemaakt; met inbegrip van de heen- en terugzending is daarmede dus een tijdsverloop van 6 maanden gemoeid. Onmiddellijk na ontvangst van deze bezending kunnen andermaal 5000 geweren worden afgezonden en met de verwisseling van de in gebruik zijnde wapening worden aangevan gen, welke zoodanig kan worden geregeld dat na terugontvangst van de tweede bezending andermaal 5000 geweren worden afgezon den hiermede op dezelfde wijze voortgaande, zal dan de transformatie eerst in vijf jaar kunnen afgeloopen zijn. Alles moet dan echter met spoed geschieden en goed geregeld zijn; wanneer men zich eenigs- zins rekenschap geeft van den toestand, de menigvuldige bezwaren van en het groote tijdvei'lies verbonden aan de heen- en terugzending in Indië zelf, dan zal men waarschijnlijk moeten toegeven dat deze berekening zeer gunstig is. Eerst over ruim vijf jaar zou dus in het gunstigste geval de trans formatie geheel afgeloopen kunnen zijn; gedurende dien tijd zou men steeds onvoldoende op mogelijke gebeurtenissen zijn voorbereid ge weest en zeer belangrijke uitgaven hebben gedaan, om ten slotte tot de ervaring te zijn gekomen dat men andermaal kan beginnen met

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 151