146 het aanschaffen van eene nieuwe bewapening, want reeds nu kan met voldoende zekerheid worden voorspeld dat dit op dat tijdstip noodzakelijk zal geworden zijn. Wanneer dat alles juist gezien is, en afdoende zal dit moeielijk kunneu worden weerlegd, dan blijkt daaruit naar mijne meeniug over tuigend dat het voorgestelde en in overweging genomen transformeeren van ons geweer niet zonder gewichtige bedenkingen is en een nut- telooze, zeer dure maatregel zou zijn, die de goede oplossing van het hangende vraagstuk ten nadeele onzer weerbaarheid misschien in gevaar brengt en in allen gevalle noodeloos vertraagt, daar, ook met het oog op den leeftijd onzer geweren, het geheel vernieuwen onzer bewapening binnen enkele jaren toch niet te ontgaan is. Maar wat dan? Hieromtrent bracht ik reeds een en ander in het midden en ook door anderen is dat geschied. Zooals reeds werd opgemerkt, moet de elders opgedane ouder vinding onze gids zijn. Behalve hetgeen reeds uit het eerste gedeelte van dit opstel blijkt, kan daaromtrent in het kort nog het volgende worden me degedeeld. Het verste is men met een nieuwe bewapening gevorderd in Frankrijk, daar op dit oogenblik het geheele leger nagenoeg van het nieuwe geweer voorzien is. Het zg. Lebel-geweer komt in inrich ting, samenstelling en werking in hoofdzaak overeen met het reeds bij de marine in gebruik zijnde Kropatschek-repeteergeweerhet onder den loop liggende magazijn kan acht patronen bevatten en buiten gebruik worden gesteld, ten einde het geweer als enkellader te kunnen gebruiken. De grendel wordt bij het opeuen en sluiten van den loop recht achter- en vooruitbewogen en de terugstoot, op gevangen door twee nokken voor aan den afsluiter, ten einde zijde- lingsche afwijking tengevolge van de eenzijdige werking van den terug stoot op den grendel te voorkomen. Het geweer heeft een kaliber van 8 mM, weegt ledig 4,17 KG. en met 8 patronen in het magazijn 4,394 KG.de patroon weegt 28 gram en het projectiel, bestaande uit een looden kern met mantel van nikkelmetaal, 1-5 gram.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 152