148 van 11 mM. gehouden heeft, staat volgens vertrouwbare berichten op het punt een repeteergeweer in te voeren van 7,56 mM. met een magazijn onder den grendel vóór den beugelkrop de voor den over gangstoestand (repeteergeweer van 11 mM.) gemaakte onkosten, welke veilig op minstens twintig a dertig millioen gulden kunnen gesteld worden, kunnen dus, indien men de daarmede bereikte poli tieke resultaten buiten rekening laat, als nutteloos beschouwd worden. Volgens de jongste berichten zou de Duitsche regeering reeds bij de geweerfabriek te Steyr 250000 geweren besteld hebben, af te leveren vóór het einde van het jaar 1890, met de bedoeling dit getal uit te breiden tot 400000 stuks. Deze geweren zouden ongeveer 42 per stuk kosten en geheel overeenkomen met het nieuwe Oostenrijksche geweer, behoudens enkele kleine wijzigingen betreffende het gebruik als repeteergeweer en als enkellader. (1) In Italië transformeerde men ongeveer anderhalf jaar geleden het Vetterli-repeteergeweer, dat een magazijn voor 10 patronen onder den loop had, in een Vitali-repeteergeweer met een magazijn voor vier patronen en pakjeslading; het kaliber van 10,36 bleef echter daarbij behouden. Voor dit geweer is onlangs een nieuwe patroon ingevoerd met een lading van 4,15 G. buskruit van een nieuwe soort en een looden kogel met koperen mantel, een en ander een aanvan kelijke snelheid gevende van 490 Meters. (2) Het aannemen van een klein kaliber schijnt echter ook daar te wachten te zijn. In Denemarken is een klein-kaliber repeteergeweer aangenomen dat, naar gezegd wordt, met magazijn, doch zonder bajonet, slechts 4,28 KG. weegt. In België hebben de proefnemingen met klein-kaliber repeteer geweren tot nog toe niet tot het nemen eener beslissing gevoerd; niettemin hebben de laatste proeven van December 1888 zoodanige resultaten opgeleverd dat spoedig een keuze voor het nieuwe geweer kan worden verwacht. Enkele kleine verbeteringen, aan sommige der beproefde, zeer goede geweren aangebracht, zullen deze maken tot (1) Revue militaire de l'Etranger, N°. 714 van 1889. (2) Nos. 714 en 715 van 1889.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 154