149 wapens, die volledig aan alle eischen voldoen en de keuze dus ge makkelijk maken. Bij gelegenheid dier proeven werd aan de daarmede belaste commissie ook aangeboden een nieuw soort Mauser-repeteer geweer van een kaliber van 7,6 mM. met vast of los magazijn naar verkiezing; dit geweer had een patroon lang 78 mM., met een bus- kruitlading van 3,05 Gr. en een looden kogel met mantel van nikkeb lang 30,8 mM., en zwaar 14 gramde daarmede bereikte aanvan kelijke snelheid (op 25 M. vóór de monding) bedroeg 603,8 M. (1) Afgezien van hetgeen nog elders omtrent deze aangelegenheid gebleken is, zij ten slotte als curiositeit niet zonder beteekenis mede gedeeld, dat de Chineezen een belangrijken voorraad Amerikaansche Lee-geweren hebben van 11 mM., voorzien van een afneembaar magazijn. Uit al het vorenstaande blijkt naar mijne meening overtuigend, dat zonder bezwaar kan worden voldaan aan de eischen voor ons toekomstig geweer, op blz. 39 gesteldde weg, die voor het nog noodige onder zoek moet worden ingeslagen, is daardoor tevens zoo duidelijk aan gewezen, dat daaraan niet meer tijd behoeft te worden besteed dan onvermijdelijk noodig is. De oplossing van het munitievraagstuk, ook met het oog op de fabricatie van buskruit en projectiel, zal bij dat onderzoek zeker niet zonder bezwaar zijntoch schijnt hieromtrent met groote waarschijnlijkheid te kunnen worden gezegd dat wanneer men er al niet in slaagt een buskruitsoort te vinden, waarmede een aanvankelijke snelheid van minstens 600 M. wordt bereikt, in allen gevalle zal kunnen worden gebruik gemaakt van een buskruitsoort, die een aanvankelijke snelheid van minstens 500 M. waarborgt en waarvan de samenstelling geen geheim is. Dat het moeielijk zal zijn om in Indië zelf de klein-kaliber quaestie volledig op te lossen, niettegenstaande de Infanterie-schietschool reeds kort na den aanvang van dit jaar in werking is getreden, wil ik gaarne beamen, al hecht ik dan ook niet al te veel waarde aan de moeielijkheid om steeds in voeling te blijven met hetgeen op het gebied van het schieten in Europa plaats heeft. Een en ander is ook voor een goed deel afhankelijk van overwegingen van persoonlijken aard en in dit opzicht kan zeker tegen een onderzoek in Indië zelf niet het minste bezwaar bestaan, daar dit mag geacht worden aan de (1) Revue militaire de l'Etranger N°. 710 van 1889.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 155