150 leiding Van den tegen woordigen directeur ten volle te zijn toever trouwd. Maar de beschikbare middelen van allerlei aard zullen voors hands vermoedelijk niet toelaten het onderzoek op zoodanigen voet, als de aard van het onderwerp eischt, te houden en zelfs al zouden de daarvoor noodige belangrijke geldsommen zonder bezwaar worden toegestaan, dan nog zou de zaak te veel tijd vorderen. Nu echter de schietschool er eindelijk gekomen is, mag met het volste vertrouwen worden verwacht dat die inrichting ook in dat opzicht spoedig aan hare roeping zal beantwoorden, hetgeen trouwens ook zeer noodig is, want, wat ook in Nederland zal kunnen worden uit gemaakt, het munitievraagstuk moet zonder eenigen twijfel, gelet op kli maatsinvloeden en andere omstandigheden, grootendeels of geheel in Indië worden opgelost; dit zal wel door niemand worden in twijfel getrokken. Ten slotte een enkele opmerking betreffende de bewering dat de Indische toestanden minder hooge ballistische voorwaarden aan het geweer zouden stellen, eene bewering welke steun vindt in de van officieele zijde uitgesproken erkenning dat in Indië niet de nood zakelijkheid bestaat om het geweer tot vuren op zoo groote afstanden, als tegenwoordig in Europa worden aangenomen, geschikt te maken (Beknopt overzicht van proeven en oefeningen, die in 1879—81 bij het wapen der artillerie hebben plaats gehad). Omtrent die officieel kenbaar gemaakte zienswijze merk ik in de eerste plaats op, dat de daaraan vastgeknoopte beslissing genomen is in een tijd, toen alles wat de infanterie-bewapening betrof, zelfs de daaraan te stellen tactische eischen, in hoofdzaak werd behandeld, geïnspireerd en beslist door de inspectie der draagbare Wapening, een dienstvak met een uitslui tend technischen werkkring, dat door het ontbreken van andere bevoegde autoriteiten en om andére niet geheel onverklaarbare redenen geheel ten onrechte zich dikwijls op tactisch terrein bewogen heeft. Ik geloof echter niet dat er veel bevoegde beoordeelaars zullen zijn, welke zich van den toestand 'goed rekenschap hebben gegeven, die zich met die uitspraak kunnen Vereenigen en inderdaad is dat dan ook niet wel mogelijk; men denke voor een oogenblik aan het zeer belangrijke moreele en raaterieele nadeel, verbonden aan den strijd tegen een Europeeschen vijand voorzien van een geweer van belangrijk grooter ballistisch vermogen dan het onze; evenals de Bussen in den Russisch-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 156