158 16. Tot vervulling van den dienstplicht worden ingeschreven alle mannelijke Nederlanders en ingezetenen, mei-Nederlanders, die op den len Januari van het jaar hun 19® jaar waren ingetreden en vroeger niet ingeschreven zijnde hun 39e jaar niet hebben volbracht. 17. Het geneeskundig onderzoek, het meten, het verleenen van vrijstelling, alsmede de uitsluiting van den dienst geschieden in September en October, terwijl de loting plaats heeft in November of December. 18. De functiën van den militieraad worden vervu'd door den raad voor den dienstplicht. De districtsadjudant is secretaris van dien raad. 19. Hij, die zijn 40e levensjaar niet heeft voleindigd, wordt niet tot het aangaan van een huwelijk toegelaten, wanneer hij niet over legt het bewijs dat hij tot op het tijdstip van de aangifte aan zjjne verplichtingen ten aanzien van den dienst heeft voldaan. Voor de bij het leger of de zeemacht ingelijfden wordt tot het aangaan van een huwelijk de toestemmiug van den Minister vau Oorlog of van Marine gevorderd. 20. De dienstplichtigen ter zee zijn bestemd om te dienen in en buiten Europa. Wanneer bij uitzondering dienstplichtigen ter zee gebezigd worden tot den dienst in de koloniën en bezittingen in andere werelddeelen, genieten zij dezelfde voordeelen, die aan vrijwillig dienenden wegens verbliif in de koloniën worden toegekend, en wordt voor elke drie maanden verblijf aldaar hun diensttijd bij de actieve zeemacht met een jaar bekort. 21. De dienstplichtigen met verlof, tot het leger en de actieve zeemacht behoorende, worden jaarlijks ten minste eenmaal door den districtscommissaris of den districtsadjudant onderzocht. 22. Aan de dienstplichtigen voor den dienst ter zee kan in ge wone tijden vergunning tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 164