161 5. Uit de dienstplichtigen, voor verkorte oefening bestemd, wordt een aantal bakkers, slachters en schoenmakers van drie tot acht weken bij de militaire bakkerijen en slachterijen eu bij de centrale magazijnen gedetacheerd. b. Diensten in tijden van oorlog of oorlogsgevaar van hendie niet tot de zee- of landmacht behooren Nadat de inlijving van de voor den dienst in tijd van vrede bestem den heeft plaats gehad, worden verzamelstaten gemaakt van al de be trekkingen, ambten en beroepen van de overige ingeschrevenen, waarna door den Chef van den Generalen Staf de bestemming wordt vastgesteld van de op die lijsten voorkomende personen. Zoo zullen, b. v. behalve het personeel, genoemd bij punt 27a, sub 5, benoodigd zijn voor de centrale verplegings- en verbruiksmagazijnen een aantal bakkers, slachters, schoenmakers, kleermakers, timmerlieden, kuipers, mandenmakers, werklieden in granen en fourages en sjouwers. Ook zal bijzondere aandacht moeten gewijd worden aan het per soneel, geschikt tot het verrichten van grondarbeid e. d. 28. Zij, die niet behooren tot het leger, de landweer of de reserve der landweer, maar reeds in tijd van vrede deel uitmaken van een vrijwilligerkorps, zijn in tijden van oorlog vrijgesteld van het ver richten van bijzondere diensten. Ten einde hare denkbeelden nog duidelijker te maken en aan te toonen op welke wijze op de hiervoren medegedeelde grondslagen een stelsel der Nederlandsche strijdkrachten zou kunnen worden op getrokken, heeft de commissie bij haar verslag nog aangeboden een ontwerp van organisatie dier strijdkrachten. Ook dat „Ontwerp", dat zeker niet het minst belangrijke deel van den arbeid der commissie teruggeeft, hebben wij gemeend in hoofd trekken hieronder te moeten aangeven. Tot welke zeer gewichtige veranderingen de aanneming van het „Ontwerp" zal leiden, blijkt wel voldoende, als wij mededeelen dat daardoor het Nederlandsche leger op voet van oorlog eene sterkte zou krijgen van 114000 man, terwijl die sterkte thans bedraagt 60000 man.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 167