164 Genietroepen en Hospitaalsoldaten belangrijk in getalsterkte zijn toegenomen. Bovendien zullen bij deze organisatie kunnen worden gevormd: 36 Veldbataljons land weer-infanterie van ongeveer 880 dienst plichtigen 12 Yestingbataljons land weer-infanterie van ongeveer 800 dienst plichtigen 12 Bataljons landweer-vestingartillerie van ongeveer 650 dienst plichtigen zoodat beschikt kan worden over een landweer van 50000 man, dienende als reserve voor het leger. Zuinigheidshalve is het aantal vrijwillig dienende soldaten, waar dit zonder nadeel kon plaats hebben, tot een minimum beperktvan daar is o. a. de vrij belangrijke vermindering van 610 vrijwilligers bij het wapen der infanterie voorgesteld. (1) Bij dit wapen zouden o. a. volgens de organisatie op voet van oorlog meer benoodigd zijn: 3 kolonels, 33 luitenant-kolonels of majoors, 70 kapiteins, w. o. 3 adjudanten, 33 luitenants-adjudanten, 94 adjudant-onderofficieren, en daarentegen minder benoodigd o. a. 48 luitenants en 290 korporaals. Om de grooïe vermeerdering van het aantal onderadjudanten en vermindering van het aantal luitenants te verklaren, deelen wij mede, dat de compagnie veld- en vestinginfanterie op voet van vrede zal bestaan uit: (1) Deze beperking zal waarschijnlijk indirect ten gunste der Indische werving komen. Nu de plaatsvervangers afgeschaft en de vrijwilligers verminderd worden, ligt het voor de hand dat van de personen, die tot heden als zoodanig bij het Nederlandsche leger in dienst traden doch zich nu dien weg zien afgesneden, velen zich naar het Indische leger zullen wenden om zich daar aan het soldatenberoep, dat hen aanlokt, te wijden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 170