184 „Onder de aslijven bevindt zich eene plank, die op de aslijven „wordt ingekeept en daarop middels lange houtschroeven wordt „bevestigd. Op die plank komen de beenen der schijf te staan. De „schijf wordt in de ruimte tusschen de houten liggers geplaatst en „vastgeklemd door een houten wig, lang 1.50 M., breed 0.10 M.;de „wig is voorzien van twee ijzeren handvatsels enz." Al het „gewurm", dat uit deze bewerking voortvloeit, de gecom pliceerde constructie van de twee houten liggers, op 9 cM. onder- lingen afstand, op de houten aslijven, had kunnen vervallen, wanneer op de plank (in de 3de alinea van 4 met cursieve letters gedrukt) op den onderlingen afstand van 1.5 M. verticale paaltjes waren aan gebracht, bestemd om in de bamboezen van de schijven te worden ingelaten. Dit is ul. de breedte van de driemansschijf. Op de zelfde wijze hadden paaltjes moeten- w.orden aangebracht voor de cirkelschijf, kop- en figuurschjjf. (Deze laatsten hebben gelijke breedte). Behalve dat de constructie thans veel gecompliceerder is, dan zooals door mij wordt voorgesteld, geschiedt het plaatsen en dus ook het verwisselen van de schijven veel gemakkelijker. Een weinigje verschil in dikte van de bamboes heeft het gevolg, dat de wig aan den eenen kant dieper wordt ingelaten, dan aan den anderen kant en er daar gemakkelijk uitschiet, waardoor de schijf losraakt envalt. Daar verder op de door mij bedoelde wagentjes de vrij zware houten liggers vervallen, wordt de inrichting aanzienlijk lichter en het draaien aan het windas gemakkelijker. Yerder is m. i. het windas te hoog geplaatst; of duidelijker ge zegd, moet het trektouw, waardoor het wagentje wordt voortbewogen, meer horizontaal, meer evenwijdig met den beganen grond loopen. Thans maakt de richting van het ijzeren oog van het wagentje naar het windas met de richting van beweging een hoekzoodat het wa gentje, den natuurlijken weg volgende, van de rails wordt opgelicht, waarin het door zijn gewicht alleen wordt tegengegaan. Dat dit al les het werk van den man aan het windas alweer bemoeilijkt, hier voor is commentaar overbodig. Op zeer eenvoudige wijze had hierin verbetering gebracht kunnen worden, door 't aanbrengen van verticale rollen, waarover de trek-

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 190