185 touwen moeten loopen, en welke rollen op zoodanige hoogte boven den grond behoorden te liggen, dat de trektouwen vandaar naar ;t wagentje horizontaal waren gespannen. De ondervinding heeft mij geleerd, dat de ijzeren haken van de trektouwen, waarmede deze aan de wagentjes worden bevestigd, be- hooren te vervallen. Door het gebruik en door temperatuursinvloeden verliezen de trektouwen nl. hunne oorspronkelijke lengte, hetgeen oorzaak is, dat na de bewerking van het voorgeschrevene in de laatste alinea van punt 3 15 van de Instructie voor het gebruik der be weegbare schijfinrichting, het touw slecht om het windas gerold is, hetgeen eene minder goede werking van den toestel ten gevolge heeft. Liet men nu de haken van de trektouwen weg, dan kon de be vestiging der trektouwen als volgt geschieden: „De uiteinden der trektouwen met de oogsplitsen in de daarvoor „bestemde oogen van het windas steken; van hier naar het midden „van het windas de touwen oprollen (het een vanonder naar boven, „het andere van boven naar onder) en de uiteinden der touwen met „een knoop vastmaken aan de oogen der wagentjes, waarvan het „een in de rooilijn, het andere binnen den waarnemingspost staat." Op die wijze heeft het rekken of krimpen der touwen geen nadee- ligen invloed op de werking van de schijfinrichting. Thans rest mij nog de aan wijsschijf. Yoornamelijk heb ik het oog op de bevestiging, die door middel van twee ophangtouwen, loopende over twee katrollen, geschiedt. Doch terloops zij hier in overweging gegeven deze van hout, in plaats van doek te vervaardigen. De bevestiging door middel van één ophangtouw, loopende over één katrol, in het midden van de galg aangebracht, ware eenvoudiger, doelma tiger geweestmet het oog op de cirkelschijf op de achterzijde ge- teekend. In dat geval is het omdraaien van de aanwijsschijf het werk van een oogenblik, terwijl het oponthoud aan dien arbeid verbonden thans belangrijk is. Aan den benedenkant van de aanwijsschijf be- hooren twee touwtjes te zijn aangebracht, om haar aan de (vertica le stijlen) staanders te bevestigen, hetgeen thans ook geschiedt. De beweegbare schijfinrichting heeft ten doel het personeel in den observatiepost tegen ongelukken te vrijwaren en de oefening te bekorten, zonder het onderricht te schaden». Het eerste is volkomen Dl. II, 1889 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 191