193 Engelsche taal. Een opstel over een der volgende onderwerpen 1. De voornaamste plichten en gedragregels van den soldaat in het gevecht. 2. Onze versterkingen in Groot-Atjeh. 3. Cavalerie te voet, of bereden Infanterie? (1 uur) Hoogduitsche taal. Een opstel over een der volgende onderwerpen 1. De bergartillerie in Nederlandsch-Indië. 2. Wat is uit het oogpunt van hygiëne voor, bij en na marschen in acht te nemen? 3. De Cavalerie van het N. I. leger. (1 uur) Lezen van kaarten. 1 a. Mondeling. Lezen op de kaart. b. Schriftelijk. 1. Construeer de verticale doorsnede volgens de lijn ab van het ter rein, voorgesteld op blad Oeloe Limau Manis der detailkaart van Sumatra. Voor de horizontale afmetingen de schaal van 1,10000 eu voor de ver ticale die van 1.5000 te bezigen. (VJa uur) 2. Wat verstaat men door hoogtelijnen (tranches); hoe kan men zich daar door eene voorstelling van het relief van het terrein vormen Waartoe dienen hulphoogtelijnen (hulptranches)? Volgens welke regels worden op de N. I. t.opographiscke detailkaarten de hoogtelijnen ingeteekendwelke voordeelen levert die wijze van voorstelling van bergterrein op? (>/1 uur) Geodesie. (de noodige instrumenten waren ter beschikking der adspiranteu). 1. Beschrijf hoe men op het terrein in eenc door baken bepaalde lijn tusschenpunten kan vinden. (15 minuten) 2. Hoe bepaalt men met meetketting en baken door een^gogeven punt eene lijn evenwijdig aan een gegeven richting? (15 minuten) 3. Verklaar de inrichting van den theodoliet van Breithaupt. (1 uur) 4. Wat verstaat men door een planchet? Wat is het doel van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 199