13 werden, had op de Moesi een vreeselijk ongeluk plaats, dat een oogenblik dreigde het gansehe plan in duigen te doen vallen, en daarom hoewel overigens meer van particulieren aard hier vermelding verdient. Bij gelegenheid van het Chineesch Nieuwjaar (20 Februari 1852) bracht de resident De Brauw, met 19 andere ambtenaren en offi cieren en eenige ingezetenen der hoofdplaats een bezoek aan den kapitein Chinees, wiens woning, in het Chineesche kwartier, aan de overzijde der rivier gelegen was zoodat men, om haar te bereiken, zich van een vaartuig van den havenmeester bedienen moest. Terug- keerende sloeg dit vaartuig om, waardoor tien personen het leven verloren (1). De luitenant-kolonel De Brauw werd door den stroom weggesleept en was reeds zinkende, toen hij nog door eenen in de nabijheid zwemmenden oppasser werd gered. Te Palembang was men niet vreemd aan het denkbeeld, dat het omslaan der boot niet aan ongeluk, maar aan opzetvan de zijde der partij van den verbannen rijksbestierder te wijten was. Hoe dit zij gelukkig voorwaar was het te noemen dat de bekwame De Brauw voor 's lands dienst gespaard bleef. Toen, den 5en Maart, het laatste gedeelte van het 5e bataljon, onder luitenant-kolonel Helbach, te Palembang was aangekomen, werden alle aanstalten gemaakt tot het opwaarts voeren der troepen en koelies naar Tebing Tinggi. Hiertoe werden 160 prauwen verzameld. De compagnieën en koelies namen voor 5 weken levensmiddelen mede voor de behoefte gedurende de reis; verder werd nog voor 3 maanden vivres mede gevoerd, behalve rijst, waarvan een voldoende voorraad (2200 pikols) te Tebing Tinggi was bijeengebracht. Yier dikke touwen van gevlochten rotan, elk 150 meters lang, weiden medegenomen om tot het slaan van bruggen over de Moesi te dienenelke prauw had twee rotantouwen van 50 meters, waaraan zij in het bovenste deel der rivier moest worden opgetrokken. Een aantal pagaaien (500 stuks) (1) Onder de verongelukten behoorden o. a. de secretaris der residentie, de onder intendant, de plaatselijke militaire commandant en de adjudant van De Brauw.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 19