204 doodslag vergezeld, die, op ons meer direct grondgebied, op onze eigenlijke onderdanen ziju gepleegd geworden. „Een zoodanig gedrag kon eenige jaren worden volgehouden, doch moest onvermijdelijk omdat hierdoor alle eerbied en ontzag voor het bestuur, alle vertrouwen op zijne kracht verloren ging en verachting voor onze zwakheid hiervoor in de plaats trad bij het minste meer actief verzet tot een opstand leiden, die de residentie tot in hare grondvesten deed schudden. „Landbouw en handel, die alleen daar, waar eene behoorlijke be scherming van den eigendom bestaat, tot ontwikkeling kunnen komen, bleven onder die omstandigheden kwijnen. „Nog korten tijd geleden durfde men in de boven-divisiën zich niet van de versterkte doesoens verwijderen, om zich aan een meer uit- gebreiden landbouw toe te wijdeu, en alleen het hoog noodige werd aangekweekt. „Deze stand van zaken had, niettegenstaande dit dikwijls anders is beweerd, zijn hoogsten trap bereikt in de tijden, toen de Rijks bestierder den grootsten invloed had; in 1847 en 1848 waren de rooftochten zoo menigvuldig en stout geworden dat, welken weg men ook ingeslagen had, eindelijk meer repressieve middelen hadden moeten worden aangewend. „Met recht mag men vragen, waarom die stoutheid der grens volkeren, die zucht naar roof en moord op ons grondgebied nietten tijde der Sultans heeft bestaan, waarom die juist is begonuen onder ons bestuur, en of wij, door dezelfde politiek van de Sultans te volgen, niet weder denzelfden staat van rust zouden kunnen erlangen? „Ik herinner aan het volgens mijn gevoelen allerverkeerdst inge richt bestuur op ons direct territoir, gepaard aan eene groote toege vendheid voor de daden der grensvolkeren, en aan de weinige be scherming die wij onzen directeu onderdanen tegen deze volkeren hebben verleend. Doch deze redenen zijn het niet alleen; er zijn er buiten onze schuld, er zijn er, alleen voortgevloeid uit onze bloote tegenwoordigheid, en er zijn ook natuurlijke oorzaken, die er toe bijgedragen hebben. „Onze algemeene regeeringsbeginselen, beginselen van een beschaafd volk, maakten toch eene groote omwenteling in den huishoudelijken

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 210