15 stoken waar hij kon, was nog kort geleden geblekentwee zijner zendelingen, als handelaren verkleed, hadden te Tebing Tinggi „vele ongerijmde praatjes over zijne macht uitgestrooid'doch zij waren „opgepakt, op serieuse wijze afgestraft en naar Palembang „opgezonden". Vermits de colonne van majoor Pi son, met hare koelies, reeds den 9cn April te Tebing Tinggi was aangekomen, besloot De Brauw, zoo spoedig mogelijk (19 April) op te rukken. De vraag, die nu in de eerste plaats moest worden beantwoord, was, op welke wijze en langs welken weg de veldtocht zoude plaats hebben. Van Tebing Tinggi tot Oeloek Mengkoedoe liep slechts één weg, doch van daar liepen er twee. De eerste voerde over de Moesi en het gebergte Pradoen Boengoen naar Groenoeng Meraksa; deze was de kortste, maar kon niet worden gevolgd omdat hij in October 1851 geheel onbruikbaar was gemaakt door over eene lengte van meer dan 2 uren gaans alle zware boomstam men om te kappen. De andere liep, langs den linkeroever der Moesi, over Oedj oeng Aliin welker nabijheid, te Riak Penja- moen eene voor het oogenblik niet bezette benting lag. Van Oe- djoeng Ali kon men Lampar (aan den rechteroever der Moesi) bereiken; van deze plaats voerde een pad, over de steile hoogte Pematang Kambing, naar Goenoeng Meraksa, dat juist aan de samenvloeiing der L in tang Kiri en Lintang Kanan lag en, mede in de maand October, geducht versterkt geworden was. De doesoen Goenoeng Meraksa was door beide rivieren gedekt, die onder 's vijands vuur zouden moeten worden overgetrokken zij lag bovendien op eene steile hoogte, omstreeks 200 voet boven den rivieroever. Van Lampar kon men ook, langs een hoogst moeielijk begaan baar voetpad, over Ta lang Padang naar Tan dj oeng Ra ja of naar Linga gaan, terwijl even boven Linga (aan den lin keroever der Moesi) een weg naar Loeboe Poeding leidde. Indien de aanvankelijke plannen, om ook van Bengkoelen uit te opereeren, waren doorgezet, had De Brauw aan dezen laatsten weg de voorkeur gegeven, om zich, bij Loeboe Poeding, het spoedigst met de colonne van unmoor J eek ei te kunnen vereenigen

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 21