- 214 „De oorsprong van Kis am is mede niet van ouderen datum dan van 50 a 60 jaren; de bevolking is echter van minder edelen oorsprong. Het zijn de zg. boeang soerat uit Pasoemah Lebar (personen die wegens aanhoudend slecht gedrag uit de maat schappij zijn verbannen), die de eerste nederzetting hebben uitge maakt, en nog steeds gaan dergelijke lieden uit Pasoemah Lebar naar Kis am. „Elk dezer landschappen maakt slechts ééne marga uit, en er is dus slechts één hoofd, hetgeen, hoezeer ook het gezag zeer zwak is, het toch eenigszins vaster maakt dan in de andere reeds besproken grensgewesten. „De bevolking is niet groot; ik geloof dat zij, in de drie land schappen te zamen, de 12000 zielen niet overtreffen zal. „Semindo heeft, evenals Pasoemah Lebar, geene rechtstreek- sche gemeenschap met de afdeeling Bengkoelen. Uit Kisam loopen echter voetpaden naar Goedji en het district Manna. „Het landschap Makakau is het meest tegen de Westkust aan geschoven, en de eerste doesoen der Westkust is slechts 6 palen van Poeloe Bringin, de hoofdplaats van Makakau, verwijderd. „Semindo en Kisam hebben den meesten overlast op ons direct grondgebied gebracht. De Semindo-ërs roofden vooral in Boven- Ogan; de Kisammers verkozen ook de Ogan het liefst voor hunne rooftochten en de bende, die in December 1847 vier doesoens, tusschen Batoe Radja Ogan en Pale mb an g gelegen, plunderde, bestond hoofdzakelijk uit Kisammers. Die bende was, geholpen door eenig slecht volk uit Komering, geheel door bosch en langs ongebaande wegen tot bij die doesoens gekomen. „Makakau heeft den meesten overlast aangedaan aan de afdeeling Bengkoelen. Pangeran Poe ting, het gewezen hoofd van dat landschap, heeft zijn rooftochten tot nabij Cauer voortgezet; op zijn hoofd was in Bengkoelen een prijs gesteld. „De bevolking van deze drie landschappen is zeker de minst krijgshaftige; zij heeft weinig vuurwapens en is, zoolang hare be volking niet aanmerkelijk vermeerdert, door geringe repressieve mid delen in bedwang te houden. Tot nu toe heeft zijde nieuwe atoe- ran sindang mardika het best gehouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 220