215 „De wegen, die naar die landschappen leiden, komen, wat S e min d o betreft, uit Enim en O ga n Oeloe en volgen de valleien, welke de rivieren de Enim en de Ogan vormen. „Kisam sluit tegen Komering Oeloe aan, en kan langs twee wegen worden bereikt. „Wij zijn nu op de uiterste zuidwestelijke grenzen der residentie gekomen, waar wij de R ana u-districten vinden. De bevolking is hier dun gezaaid en van een anderen oorsprong dan die der andere grensgewesten; men zegt dat zij van Balineezen afkomstig zijn, wat ik echter niet zou durven bevestigen. „Ook hier hebben de hoofden weinig of geen gezag, doch de be volking schijnt van zachter aard en ons bestuur genegen te zijn. Nog nimmer heeft die bevolking eenige rooftochten gepleegd, en de landrenten ofschoon deze streek zoo ver van den zetel des bestuurs verwijderd is komen geregeld binnen. Hier geloof ik, dat ons direct gezag niet-alleen geen wederstand zou ontmoeten, maar zelfs gewenscht wordt. „Onlangs is de controleur le kl. J. Walland daarheen geweest met eene kleine bedekking pradjoerits, en is zeer goed ontvangen geworden. De grenzen van de residentie naderen hier het dichtst de Westkust, zijnde Kroë slechts twee marschdagen van het Eanau- meer verwijderd. „Ziedaar in het kort eene schets geleverd van de gewesten, welke de westelijke grens van de residentie Palembang vormen, en die ons nu reeds sinds jaren zooveel overlast doen dat onze beste krachten, om ze in bedwang te houden, worden verspild, en het bestuur daar door dikwijls belemmeren, om zich meer met onze eigene onderdanen te bemoeien. Zjj zijn en zullen altijd blijven, zoolang zij niet onder direct bestuur worden gebracht, de grootste hinderpaal voor eene ontwikkeling van de residentie. „En evenwel is het aantal bewoners niet meer dan gedeelte der geheele residentie. Was die bevolking geconcentreerd, dan zoude hare onderwerping gemakkelijk genoeg wezen, doch de omstandigheid dat zij eene strook lands van 250 palen lengte op eene gemiddelde breedte van 25 palen bewoont, dat het land bergachtig en het terrein

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 221