17 - met de vier expeditionnaire compagnieën van het 7e en 13e bataljon naar Palembang te vergezellen. De gezondheidstoestand bij deze compagnieën was belangrijk verbeterd; doch ofschoon het wenschelijk ware geweest hen voorloopig nog teTebing Tinggi aan te houden om te beter op alle even tualiteiten te zijn voorbereid, meende De Brauw zijne vroeger gedane belofte te moeten gestand doen en hen (16 April) in 40 prauwen naar Pa-lembang te laten vertrekken. Hier kwamen zij den 23en April aan en hielden zij garnizoen totdat de veldtocht naar Am pat Lawang was afgeloopen toen keerden zij naar Java terug. Den 19en April werden de beide colonnes in beweging gesteld. IIel bach bereikte dezen dag zonder eenige ontmoeting Oeloek Mengkoedoe; Pison zette den marsch voort tot Oed j oeng A1 i, onderweg nu en dan flauw uit geweren en lilla's beschoten wordende, zonder dat dit vuur nadeel deed. Den volgenden dag marcheerde Pison naar TalangPadang, doch de troep werd te zeer vermoeid en moest te oen k a Ti ga het bivak betrekken. In de nabijheid van deze plaats was de vijand bezig een benting op te werpen; hij werd van daar verdreven door de pradjoerits en de voorwacht onder den 2on luitenant J. Kress ten kóste van een doode (het hoofd der pradjoerits van Ivo mering Oeloe) en 4 ge wonden (3 pradjoerits en 1 koelie). De colonne Helbach kwam inmiddels te Ramantai. Men vernam, dat de vijand zich op den Boekit Epoeen heuvel vóór Talang Padang, versterkte. Dit gaf De Brauw aanleiding, de voorste colonne (Pison) met de Afrikaansche compagnie der andere te versterken. Aldus marcheerden, in den ochtend van den 21cn April, Pison van Toenka Tiga, Helbach van Ramantai, in de richting van Talang Padang. Nauwelijks had Pison, bij wiens colonne De Brauw zich nu aansloot, een half uur gaans afgelegd, of hij kwam aan den voet van den Boekit Epo, die geheel met bosch was bedekt en door een bergstroom van de onzen gescheiden was. Yan den heuvel werd de vijand weldra verdreven door eene sterke voorwacht onder den len lui- Dl. II, 1889. 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 23