237 Europa wees reeds eenige jaren geleden op de wenschelijkheid om ook het Nederlandsche leger met een dergelijk geweer te wapenen. Verschillende transformatiën echter, in de laatste jaren op het Nederlandsche geweer toegepast, mochten aanvankelijk tot geen vol doende uitkomsten leiden en eerst in 1888 was men in zoover met de oplossing van het vraagstuk: „het wijzigen van het Nederland- „sche geweer in een goed repeteergeweer, als overgangswapen" gereed, dat men de keuze had tusschen twee soorten van getransformeerde geweren. Deze beide transformatiën, de eerste volgens het systeem van den Oostenrijkschen ingenieur Mannlicher en de tweede volgens de denk beelden van den Italiaansehen kapitein Vitali, bleken beide met het meeste succes op het Beaumont-geweer te zijn toe te passen en wel in die mate, dat na de beproeving van de beide soorten getrans formeerde geweren er tusschen de deskundigen principieel verschil van gevoelen ontstond, welke soort het best aan de behoeften van het leger zou voldoen. Dit verschil van gevoelen had voor een groot deel zijn ontstaan te danken aan de omstandigheid dat, terwijl de transformatie systeem Mannlicher een uitsluitend repeteerwapen opleverde, de transformatie systeem Vitali het geweer maakte tot een repeteergeweer, dat ook als enkellader te gebruiken was. Over de voorkeur, die het eene systeem boven het andere zou verdienen, is door mannen van erkende bevoegdheid in deze veel strijd gevoerd. Misschien vinden wij later bij de behandeling der vraag, of ook voor het Nederlandsch-Indische leger transformatie van het bestaande geweer gewenscht is of niet, gelegenheid om daarop terug te komenvoorshands meenen wij ons tot de mede- deeling te mogen bepalen, dat ook op tactische gronden aan het systeem Vitali, met eene meerderheid van stemmen, de voorkeur is gegeven. Alvorens nu van het nieuw iugevoerde geweer M. 71/88, voor zoover het verschilt van het geweer M. 71, een gedetailleerde beschrijving te geven, komt het noodig voor in zeer a.lgemeene trekken de hoofd stelsels van de verschillende repeteergeweren aan te geven. 1. Het kolfsysteem, toegepast bij het stelsel Hotchkiss, waarbij

Indisch Militair Tijdschrift | 1889 | | pagina 243